Kripto varlıkların vergilendirilmesi ve borsa getirileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Analysing the relationship between taxation of crypto assets and stock market returns
  1. Tez No: 994437
  2. Yazar: BİROL COŞKUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSTEMİ ÇÖMLEKÇİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, kripto paralar ile borsa getirileri arasındaki ilişkiyi ülkelerin kripto varlıkları vergilendirme yaklaşımları çerçevesinde inceleyen kapsamlı bir panel veri analizine dayanmaktadır. Çalışmada 13 Nisan 2020 ile 20 Temmuz 2025 dönemine ait günlük veriler kullanılmıştır. Piyasa değeri en yüksek kripto paralar olan Bitcoin, Ethereum, Solana, Binance Coin, Ripple, Cardano, Tron ve Dogecoin ile Dünya Borsalar Birliği'nin Haziran 2025 istatistikleri doğrultusunda seçilen piyasa hacmi bakımından on üç büyük borsanın getirileri karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Stabil coin olmaları nedeniyle getirileri sabit olan USDT ve USDC analiz kapsamı dışında tutulmuştur. Yöntemsel çerçeve, panel veri analizinin bütüncül biçimde uygulanmasını içermektedir. Bu kapsamda homojenlik ve yatay kesit bağımlılığı testleri uygulanmış, serilerin durağanlık yapısı PANIC birim kök analizi ile incelenmiştir. Uzun dönemli ilişkiler Westerlund eşbütünleşme testleriyle araştırılmış, uzun dönem katsayıları FMOLS ve AMG yöntemleriyle tahmin edilmiştir. Değişkenler arasındaki yönlü ilişkiler ise Dumitrescu–Hurlin panel nedensellik testi ile analiz edilmiştir. Araştırmada üç ayrı model kullanılmıştır. Model 1 tüm örneklemi kapsayarak kripto paralar ile borsa getirileri arasındaki genel etkileşim düzeyini analiz etmektedir. Model 2 kripto varlıkları vergilendiren ülkelerin borsalarını temsil ederken, Model 3 vergisel düzenlemenin bulunmadığı ülkelerin borsalarını kapsamaktadır. Elde edilen bulgular, düzenleyici ve vergisel çerçevenin varlığına bağlı olarak kripto paralar ile borsa getirileri arasındaki ilişkinin yapısal olarak farklılaştığını ortaya koymaktadır. Vergilendirme mevzuatına sahip ülkelerde getiriler arasındaki geçişkenliğin daha sınırlı ve istikrarlı olduğu, vergisel düzenlemenin bulunmadığı piyasalarda ise volatilitenin ve dışsal kırılganlıkların daha belirgin hale geldiği tespit edilmiştir. Bu yönüyle çalışma, vergisel düzenlemelerin yalnızca mali gelir sağlayan araçlar olmadığını, aynı zamanda piyasa davranışlarını disipline eden ve finansal istikrarı destekleyen tamamlayıcı politika mekanizmaları olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study is based on a comprehensive panel data analysis that examines the relationship between cryptocurrency returns and stock market returns within the framework of countries' approaches to cryptocurrency taxation. The analysis employs daily data covering the period from 13 April 2020 to 20 July 2025. The returns of the largest cryptocurrencies by market capitalization; Bitcoin, Ethereum, Solana, Binance Coin, Ripple, Cardano, Tron, and Dogecoin are comparatively evaluated alongside the returns of thirteen major stock exchanges selected according to market capitalization based on the World Federation of Exchanges' June 2025 statistics. Stablecoins such as USDT and USDC are excluded from the analysis due to their price-stabilizing characteristics, which result in limited return variability. The methodological framework adopts an integrated panel data approach. Homogeneity and cross-sectional dependence tests are applied, and the stationarity properties of the series are examined using the PANIC unit root analysis. Long-run relationships are investigated through Westerlund panel cointegration tests, and long-run coefficients are estimated using the FMOLS and AMG methods. Directional relationships among the variables are analyzed using the Dumitrescu–Hurlin panel causality test. Three distinct models are employed in the analysis. Model 1 encompasses the full sample to assess the overall level of interaction between cryptocurrencies and stock market returns. Model 2 represents stock exchanges in countries with established cryptocurrency taxation frameworks, whereas Model 3 includes stock exchanges in countries without such regulatory arrangements. The findings indicate that the relationship between cryptocurrency returns and stock market returns differs structurally depending on the presence of regulatory and taxation frameworks. In countries with cryptocurrency taxation, return spillovers are more limited and stable, while markets lacking such regulations exhibit higher volatility and greater exposure to external shocks. In this respect, the study demonstrates that taxation frameworks function not only as fiscal instruments but also as complementary policy mechanisms that discipline market behavior and support financial stability.