Fatma Aliye ve Emine Semiye'nin aile anlayışı
Fatma Aliye and Emine Semiye's family perception
  1. Tez No: 994438
  2. Yazar: ZEYNEP ÜSTÜNDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CANER ARABACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kto Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada Osmanlı'dan Cumhuriyet'e geçiş döneminde Ahmet Cevdet Paşa'nın kızları Fatma Aliye ve Emine Semiye'nin aile hayatlarına odaklanılmaktadır. Geçiş sürecinde kadın kimliği, aile yapısı, toplumsal cinsiyet rolleri de büyük değişime uğramıştır. Bu bağlamda Fatma Aliye ve Emine Semiye'nin eserleri, fikirleri ile aile kavramına dair farklı bakış açıları sunmuştur. Her iki yazarın da roman, makale, mektup ve diğer yazıları incelenerek onların aile yapısına, kadının aile içindeki rollerine, çocuk eğitimine yaklaşımlarına toplumsal statüsüne ve modernleşme sürecine dair görüşleri analiz edilecektir. Fatma Aliye, dönemin modernleşmesinde kadının eğitimi ve aile içindeki konumunu vurgularken, Emine Semiye, kadın hakları konusunda daha etkili bir duruş sergileyerek feminist söylemlere daha yakın bir yaklaşım getirmiştir. Türklerin modernleşme hareketlerine oldukça destek veren iki kardeşten Fatma Aliye, geleneklerimizden de taviz vermememiz gerektiğini savunurken, Emine Semiye bunun geleneklerimizden uzaklaşıp batıyı örnek alarak yapılabileceğini savunmuştur. Diğer yandan Emine Semiye'nin roman ve yazılarından aile yapısının kadın üzerindeki baskılarını eleştiren ve kadınların toplumsal hayatta daha aktif roller üstlenmesini savunan bir yaklaşım izlemektedir. Tezde aynı ailede yetişmiş bu iki kadın yazarın aile anlayışları karşılaştırmalı bir yöntemle ele alınarak, Cumhuriyete geçiş dönemindeki toplumsal dönüşümler bağlamında kadın gözünden aile içindeki yapı tartışıldı. Aynı zamanda, dönemin diğer kaynaklarından faydalanılarak, bu yazarların fikirlerinin toplumsal bağlamını daha iyi anlamaya yönelik değerlendirme yapıldı. Araştırmayla, Cumhuriyet'e geçiş döneminde yaşamış ve döneme birçok yazılı eser bırakmış olan Ahmet Cevdet Paşa'nın, kızları Fatma Aliye ve Emine Semiye'nin aile kavramlarına dair bakış açılarını ortaya koyarak, kadın çalışmalarına ve modernleşmenin aile üzerindeki etkileri üzerine yapılan akademik araştırmalara katkı sağlamak hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the family lives of Ahmet Cevdet Paşa's daughters, Fatma Aliye and Emine Semiye, during the transition from the Ottoman Empire to the Republic. During the transition process, women's identity, family structure and gender roles also underwent major changes. In this context, Fatma Aliye and Emine Semiye' work and ideas presented different perspectives on the concept of family. The novels, articles, letters and other writings of both authors will be examined and their views on family structure, women's roles within the family, approaches to child education, social status and the modernization process will be analyzed. While Fatma Aliye emphazized women's education and their position within the family in the modernization of the peripd, Emine Semiye took a more effective stance on women's rights and brought an apporoach closer to feminist discorurses. Fatna Aliye, one of the two sisters who supported the modernization movements of the Turks, argued that we should not compromise on our traditions, while Emine Semiye argued that this could be done by moving away from our tradition and adopting the West. On the other hand, Emine Semiye's novel and writingsfollow an approach that criticizes the pressures of the family structure on women and advocates that women should take more active roles in social life. In this thesis, the family understandings of these two female writers who grew up in the same family will be discussed through a comparative method,and the structure within the family will be discussed from the perspective of women in the conteet of social transformations during the transition period to the Republic. At the same time, an evaluation will be made to better understand the social context of these writers' ideas by utilizing other sources from the period. It is aimed to contribute to women's stÛdîes and academic research on the effects of modernization on the family by revealing the perspectives of Ahmed Cevdet Pasha, who lived during the transition period to the Republic and left many written Works of the period and his daughters Fatma Aliye andEmine Semiye, on the concept of family.