Eski Yunan vazolarında kalkan motiflerinin sosyopolitik sembolizmi:“Akhilleus ve Aias Arasında Oyun”ile“Herakles-Kyknos”sahneleri üzerinden bir deneme
Sociopolitical symbolism of shield devices on archaic Greek vase-paintings: An essay on“Game Scene With Achilles and Telamonian Ajax”and“Heracles-Kyknos scene”
- Tez No: 994459
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEBNEM SEDEF ÇOKAY KEPÇE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada M.Ö.6.yy. ile 4.yy. arasında Attika Bölgesi'ne ait Antik Yunan vazoları üzerinde yer alan kalkan motifleri incelenmiştir. Motiflerin yer aldığı sahnelerin çeşitliliği nedeniyle yalnızca kahraman figürlerinin taşıdıkları kalkan motifleri ele alınmıştır. Bu tezin gayesi vazo resimlerinde gördüğümüz kahraman figürlerinin taşıdığı kalkan motiflerini sınıflandırmak, figürler ve motifler arasında bağlamsal veya sembolik, varsa tekrar eden, olası ilişkileri araştırmak ve bunlardan çıkarımlarda bulunmaktır. Tezin bir diğer amacı ise resmedilen sahnelerin ve ressamlarının dönemin sosyal ve politik dünyasından etkilenip etkilenmediğini görmektir.
Özet (Çeviri)
This study examines shield motifs found on ancient Greek vases from the Attica region, dating from the 6th to the 4th centuries BC. Due to the variety of scenes depicting these motifs, only those shields carried by heroic figures are considered. The aim of this thesis is to classify the shield motifs carried by heroic figures in these vase paintings, to investigate contextual or symbolic, and possibly recurring, relationships between the figures and motifs, and to draw conclusions from these findings. Another aim of the thesis is to determine whether the depicted scenes and their painters were influenced by the social and political world of the period.