Üniversitede öğrenim gören öğrencilerin beslenme, popüler diyetler hakkında bilgi düzeyleri ve popüler diyet uygulama durumlarını belirleme üzerine bir araştırma
A study on determining university students' knowledge levels about nutrition and popular diets and their use of popular diets
  1. Tez No: 994465
  2. Yazar: MERVE KARAKURLUK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASEMİN ERSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Toksikolojisi Ana Bilim Dalı
Özet
Beslenmenin bağımsızlaştığı ve çevresel olanaklara göre değiştiği süreç, üniversite öğrenciliği zamanıdır. Bu durumdan yola çıkarak çalışmada, üniversite öğrencilerinin beslenme bilgi düzeylerinin, popüler diyetler bilgi düzeylerinin ve uygulamalarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışma, Karabük Üniversitesi'nde öğrenim gören toplam 361 üniversite öğrencisi ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmada eğitimin beslenmeye olan etkinliğini de incelemek için iki fakülte (İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ve Sağlık Bilimleri Fakültesi) öğrencileri ele alınmıştır. Katılımcıların verileri araştırmacının hazırladığı anket formu ile Ekim-Aralık 2024 tarihleri arasında online ve yüz yüze toplanmıştır. Çalışmaya katılan öğrencilerin demografik bilgileri, popüler diyet ve beslenme bilgi ölçeği sonuçları değerlendirilmiştir. Öğrencilerin ortalama beslenme bilgi puanı 67,23±12,630 ve popüler diyetler bilgi puanı 64,43±15,496 olarak saptanmıştır. Beslenme bilgi puanı otalaması kadınların 68,78±12,176, erkeklerin 59,76±12,195 olarak belirlenmiştir. Bu ortalamalar arasındaki farklar istatistiksel olarak anlamlıdır (p<0,05). Kadın ve erkek öğrencilerin popüler diyetler bilgi puan ortalamaları ise sırasıyla 65,95±14,711 ve 57,12±17,154 olarak belirlenmiştir. Bu ortalamalar arasında anlamlı bir fark olduğu saptanmıştır (p<0,05). Eğitimin beslenme bilgi puanına olan etkisi incelendiğinde Sağlık Bilimleri Fakültesi öğrencilerinin beslenme bilgi puanı ortalaması 70,98±12,364, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğrencilerinin puan ortalaması ise 63,37±11,736 olduğu saptanmıştır. Bu ortalamalar arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık olduğu tespit edilmiştir (p<0,05). Eğitim görülen fakülteler incelendiğinde ise Sağlık Bilimleri Fakültesi öğrencilerinin popüler diyetler bilgi puanı ortalaması 65,96±14,636, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğrencilerinin puan ortalaması ise 62,86±16,224 olduğu saptanmıştır. Bu ortalamalar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanmamıştır (p>0,05). Çalışmada üniversite öğrencilerinin beslenme bilgisinin popüler diyet bilgisinden daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Üniversite öğrencilerinin beslenme ve popüler diyetler bilgisini geliştirmeye yönelik daha fazla çalışma yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The period during which nutrition becomes independent and changes according to environmental opportunities is university life. Based on this situation, the study aimed to determine university students' level of knowledge about nutrition, popular diets, and their practices. The study was conducted with a total of 361 university students studying at Karabük University. To examine the effectiveness of education on nutrition, students from two faculties (Faculty of Economics and Administrative Sciences and Faculty of Health Sciences) were included in the study. Participants' data were collected online and face-to-face between October and December 2024 using a questionnaire prepared by the researcher. The demographic information of the students participating in the study and the results of the popular diet and nutrition knowledge scale were evaluated. The students' average nutrition knowledge score was determined to be 67.23±12.630 and their popular diets knowledge score was 64.43±15.496. The average nutrition knowledge score was 68.78±12.176 for women and 59.76±12.195 for men. The differences between these averages were statistically significant (p<0.05). The average nutrition knowledge scores for female and male students regarding popular diets were determined to be 65.95±14.711 and 57.12±17.154, respectively. A significant difference was found between these averages (p<0.05). When examining the effect of education on nutrition knowledge scores, the average nutrition knowledge score of Health Sciences Faculty students was found to be 70.98±12.364, while the average score of Economics and Administrative Sciences Faculty students was 63.37±11.736. A statistically significant difference was found between these averages (p<0.05). When the faculties where education was received were examined, it was determined that the average popular diet knowledge score of Health Sciences Faculty students was 65.96±14.636, while the average score of Economics and Administrative Sciences Faculty students was 62.86±16.224. No statistically significant relationship was found between these averages (p>0.05). The study determined that university students' nutrition knowledge was higher than their knowledge of popular diets. It is recommended that more studies be conducted to improve university students' knowledge of nutrition and popular diets.