Steran halkası içeren glukopiranoz türevi bileşiklerin klik yöntemi ile eldesi ve antiproliferatif etkisinin incelenmesi
Obtaining glucopyranose derivative compounds containing steran ring by click method, and examining their antiproliferative effects
  1. Tez No: 994472
  2. Yazar: ARDA ORCUSA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN RIZA FERHAT KARABULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, steran halkası ve glukopiranoz türevi bileşikler bir linker aracılığı ile klik reaksiyonu kullanılarak birleştirildi. Daha sonrasında da bu bileşiklerin MCF-7 kanser ve MEF sağlıklı embriyonik fibroblast hücre hattı üzerindeki etkileri incelendi. Daha önceden Karatavuk ve Karabulut'un yaptığı denemelerden de benzer bileşikler sentezlenmiş ve kanser hücre hatları üzerinde yapılan çalışmalardan olumlu sonuçlar alınmıştır. Bu tez çalışmasında elde edilen bu tarz bileşiklerin sonuçlarının daha da iyileştirilmesi amacıyla çalışmalar yapılmıştır. Hedef bileşiğin sentezi için indirgenme, esterleştirme, nükleofilik yer değiştirme ve klik reaksiyonları gerçekleştirilmiştir. Elde edilen bileşiklerin yapıları IR, NMR, kütle spektroskopisi yöntemleri kullanılarak aydınlatılmıştır. Çalışma sonunda elde edilen yeni bileşiğin anti kanser aktivitesi ve sağlıklı hücre üzerindeki etkisi incelenmiştir. Hedef bileşiğimizin biyolojik aktivitesi incelendiğinde ise yapısında bulunan grupların da biyoaktif bileşikler olmasından dolayı beklenen antiproliferatif etkiyi gösterdiği yapılan hücre hattı çalışmalarından anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
“In this thesis study, sterane ring and glucopyranose derivative compounds were linked via a linker using a click reaction, and the effects of these compounds on MCF-7 cancer cells and MEF healthy embryonic fibroblast cell lines were investigated. In previous studies, similar compounds had been synthesized and positive results were obtained from experiments conducted on cancer cell lines. In this thesis, further studies were carried out with the aim of improving the results obtained from such compounds. Reduction, esterification, nucleophilic substitution, and click reactions were performed for the synthesis of the target compound. At the end of the study, the anticancer activity of the newly obtained compound and its effects on healthy cells were examined. The structures of the synthesized compounds were analyzed using IR, NMR, and mass spectrometry techniques. Evaluation of the biological activity of the target compound indicates that it exhibits the expected antiproliferative effect, as demonstrated by cell line studies, which can be attributed to the presence of bioactive groups in its structure.”