Photoperiod and gibberellic acid effects on juvenility and flowering ofrudbeckia hirta
Rudbeckia Hirta'nın gençlik kısırlığı ve çiçeklenmesi üzerine Gibberellik asit ve fotoperiyodun etkisi
- Tez No: 994474
- Danışmanlar: PROF. DR. RICHARD HARKESS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Mıssıssıppı State Unıversıty
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Süs Bitkileri Yetiştiriciliği Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Rudbeckia hirta'da juvenillik (gençlik dönemi) ve çiçeklenmenin fotoperiyot ve giberellik asit (GA) tarafından nasıl etkilendiğini incelemiştir. Minnesota ve Mississippi'den toplanan yerli Rudbeckia ekotipleri, Applewood Seed Company'den temin edilen tohumlar ve iki çeşit ('Indian Summer' ve 'Marmalade') kullanılmıştır. Fideler kısa gün (KG) koşullarında yetiştirilmiş ve büyümenin çeşitli evrelerinde uzun gün (UG) koşullarına aktarılmıştır. GA uygulamaları UG ve KG koşullarında ve KG'den UG'ye geçiş sırasında yapılmıştır. Büyümenin erken evrelerinde UG koşullarına aktarılan bitkiler, daha ileri gelişme evrelerinde aktarılan bitkilere göre daha erken çiçeklenmiş ve daha uzun boylu olmuştur. Ancak bitkiler UG koşullarına ne kadar erken aktarılırsa, gelişen dal sayısı o kadar azalmıştır. GA kullanımı, erken yaprak evrelerinde UG koşullarına aktarılan 'Indian Summer' bitkilerinde dal sayısını artırmıştır. Yetiştirilen Rudbeckia hirta çeşitleri ve ekotipleri arasında 'Indian Summer' ve 'Marmalade' en büyük çiçeklere sahip olmuş, 'Marmalade' ise en erken çiçeklenen çeşit olmuştur.
Özet (Çeviri)
This study examined juvenility and flowering in Rudbeckia hirta as affected by photoperiod and gibberellic acid (GA). Native ecotypes of Rudbeckia collected from Minnesota and Mississippi, seed from Applewood Seed Company, and two cultivars, 'Indian Summer' and 'Marmalade', were used. The seedlings were grown under short days (SD) and moved to long days (LD) at various stages of growth. GA was applied under LD and SD conditions and when moved from SD to LD conditions. Plants moved to LD at early stages of growth flowered earlier and were taller than plants moved at more advanced growth stages. However, the earlier the plants were moved to LD, the fewer branches developed. The use of GA increased the branch number of 'Indian Summer' plants moved to LD at early leaf stages. Of the Rudbeckia hirta cultivars and ecotypes grown, the cultivars 'Indian Summer' and 'Marmalade' had the largest flowers and 'Marmalade' flowered earliest.