Majör depresif bozukluk hastalarının ve sağlıklı kontrollerin serum apelin-13 düzeyi açısından karşılaştırılması, serum apelin-13 düzeyinin sistemik inflamatuar parametreler ve ruhsal travma öyküsü ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Comparison of serum apelin-13 levels between patients with major depressive disorder and healthy controls, and assessment of its relationship with systemic inflammatory parameters and history of psychological trauma
  1. Tez No: 994492
  2. Yazar: FATMA TAŞKIN KOCA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MAHMUT SELÇUK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Majör depresif bozukluk (MDB) yinelemelerle giden yüksek yeti yitimine neden olan ve sık görülen bir ruhsal bozukluktur. Güncel tedavilerle remisyon oranları beklenenin altındadır. Apelin-13; apelin peptit üyesine ait olup, rat çalışmalarında nöro inflamasyonu baskılayıp, nöroprotektif etkiler gösterdiği ve büyüme faktörlerini etkileyerek depresyon benzeri davranışları geri çevirdiği gözlenmiştir. Ruhsal travma MDB için bir risk faktörüdür ve fare çalışmalarına göre Apelin-13 ile arasında ilişki olduğu düşünülmektedir. Nöroinflamasyonu etkilediği bilinen ve MDB etiyolojisinde öne çıkan bir diğer alan sistemik inflamasyondur. Çalışmamızda MDB hastalarının ve sağlıklı kontrol grubunun serum Apelin-13 düzeyini karşılaştırdık, Apelin-13'ün sistemik inflamasyon ve ruhsal travma öyküsü ile ilişkisini inceledik. 80 hasta 81 sağlıklı katılımcı çalışmaya dahil edildi. Bilgilendirilmiş onam alındıktan sonra, tüm katılımcıların sosyodemografik verileri toplandı ve Travmatik Yaşantılar Ölçeği (TYÖ) uygulandı. Ek olarak hasta grubuna Hamilton Depresyon Ölçeği (HAM-D) uygulandı. Nötrofil lenfosit oranı (NLR), Platelet Lenfosit Oranı (PLR),Monosit Lenfosit Oranı (MLR), C-Reaktif Protein(CRP), düşük dereceli inflamasyon skoru (INFLA)hesaplanması ve serum Apelin-13 düzeyinin ölçümü için venöz kan örnekleri alındı. Analizlerimizde serum Apelin-13 düzeyinin hasta grubunda sağlıklı katılımcılara göre anlamlı ölçüde düşük olduğunu bulduk. ROC ve Lojistik Regresyon analizi ile Apelin-13 ve MDB ilişkisini doğruladık. Tüm katılımcıların dahil edildiği analizde TYÖ skoru, INFLA skoru ve MLR ile Apelin-13 arasında anlamlı negatif korelasyon olduğunu saptadık. Hasta grubunda ise Apelin-13 ile TYÖ skoru ve inflamatuar parametreler arasında anlamlı korelasyon olmadığını gözlemledik. Bulgularımız Apelin-13'ün MDB ile ilişkili olabileceğini göstermektedir. Travmatik yaşantılar, sistemik inflamasyon ve Apelin-13 arasında çok yönlü bir ilişki olabilir
Özet (Çeviri)
Major depressive disorder (MDD) is a common mental disorder characterized by recurrent episodes and high levels of disability. Despite existing treatment strategies, achieving remission remains a challenge. Apelin-13, a peptide from the apelin family, has shown neuroprotective effects in animal studies by reducing neuroinflammation and influencing growth factors to reverse depression-like behaviors. Psychological trauma is known as a risk factor for MDD, and experimental studies suggest a potential link between Apelin-13 and psychological trauma. Additionally, systemic inflammation, known to impact neuroinflammatory pathways, has been implicated in MDD pathophysiology. This study aimed to compare serum Apelin-13 levels between individuals with MDD and healthy controls and examine its link to systemic inflammation and psychological trauma history. A total of 80 patients diagnosed with MDD and 81 healthy participants were included. Following informed consent, sociodemographic data were collected, and all participants completed the Traumatic Experiences Checklist (TEC). The Hamilton Depression Rating Scale (HAM-D) was administered to the patient group. Venous blood samples were obtained to measure serum Apelin-13 levels and assess inflammatory markers, including neutrophil-to-lymphocyte ratio (NLR), platelet-to-lymphocyte ratio (PLR), monocyte- to-lymphocyte ratio (MLR), C-reactive protein (CRP), and a Low Grade Inflammation Score (INFLA). We found that serum Apelin-13 levels were significantly lower in individuals with MDD compared to healthy controls. ROC curve analysis and logistic regression confirmed the association between Apelin-13 and MDD. When analyzing the entire sample, Apelin-13 levels were negatively correlated with TEC scores, INFLA scores, and MLR. However, within the MDD group, no significant correlation was observed between Apelin-13 and trauma history or inflammatory markers. Our findings suggest that Apelin-13 associated with MDD. There may be a multifaceted relationship between traumatic experiences, systemic inflammation and Apelin-13.