İkinci Dünya Savaşı sonrası Kosova bölgesinden Türkiye'ye göçler: Türkiye ve Kosova'ya etkileri
Migrations from the Kosovo region to Turkey after the Second World War: Effects on Turkey and Kosovo
  1. Tez No: 994502
  2. Yazar: MELİKE BAYMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT YILDIRIM
  4. Tez Türü: Doktora
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
Özet
Osmanlı Devleti, Balkan'lar'da hâkimiyetini kalıcı hâle getirmek amacıyla fetihlerin ardından bölgeye Türk nüfusu yerleştirmiştir. Bu iskân politikaları sonucunda Balkanlar, özellikle Yugoslavya coğrafyası, Türk nüfusunun yoğun olarak yaşadığı bölgelerden biri hâline gelmiştir. Bölgeye yerleştirilen Türkler zaman içerisinde yerel halkla sosyal, kültürel ve ekonomik uyum sağlayarak kalıcı bir nüfus yapısı oluşturmuştur. Balkanlar'dan Anadolu'ya yönelik ilk büyük kitlesel göç hareketi 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı (93 Harbi) ile hız kazanmış ve 1912- 1913 Balkan Savaşları sonrasında ise göçler daha da artmıştır. Cumhuriyet'in kuruluşundan sonra da devam eden bu göç süreci, özellikle 1952-1967 yılları arasında yoğunlaşmıştır. Bu dönemde tamamı serbest göçmen statüsünde olmak üzere Yugoslavya'dan Türkiye'ye toplam 175.392 kişinin göç ettiği tespit edilmiştir. Göçmenlerin büyük bir bölümü Makedonya Sosyalist Cumhuriyeti'nden, bir kısmı ise Sırbistan Sosyalist Cumhuriyeti'ne bağlı Kosova Özerk Bölgesi'nden Türkiye'ye gelmiştir. Göç eden nüfus geride bıraktıkları taşınmaz mallar ve mülkiyet haklarına rağmen Türkiye'de yeni bir yaşam kurmuştur. Bu çalışma, Türkiye Cumhuriyeti ile Yugoslavya arasındaki siyasi ve diplomatik ilişkilerin göç hareketleri üzerindeki etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmada arşiv belgeleri, resmi nüfus verileri ve dönemin hukuki düzenlemeleri esas alınarak göçlerin nedenleri, boyutları ve sonuçları analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Following the conquests carried out with the aim of establishing permanent control in the Balkans, the Ottoman Empire implemented settlement policies by relocating Turkish populations to the region. As a result of these policies, the Balkans particularly the territory of Yugoslavia became one of the regions with a dense Turkish population. Over time, the Turks settled in the region achieved social, cultural, and economic integration with the local population, forming a permanent demographic structure. The first major wave of mass migration from the Balkans to Anatolia accelerated with the 1877-1878 Ottoman-Russian War (known as the 93 War) and further intensified following the Balkan Wars of 1912-1913. This migration process continued after the establishment of the Republic of Turkey and became particularly pronounced between 1952 and 1967. During this period, a total of 175.392 people migrated from Yugoslavia to Turkey, all under the status of free migrants. The majority of these migrants originated from the Socialist Republic of Macedonia, while others came from the Autonomous Province of Kosovo within the Socialist Republic of Serbia. Despite leaving behind their immovable properties and property rights, the migrant population established a new life in Turkey. This study aims to examine the impact of political and diplomatic relations between the Republic of Turkey and Yugoslavia on migration movements. In the research, the causes, scale, and consequences of migration have been analyzed based on archival documents, official population data, and the legal regulations of the period.