Çoklu-referans eşleşmiş grup yöntemleri ile termokimyasal özelliklerin hesaplanması
Calculation of thermochemical properties by multiple-reference matched group methods
  1. Tez No: 994512
  2. Yazar: MERAL COŞKUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ERTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Kimya, Bilim ve Teknoloji, Physics and Physics Engineering, Chemistry, Science and Technology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışması, çoklu referans HEAT (Yüksek Doğrulukta Ekstrapole Edilmiş ab initio termokimya) protokolü kapsamında uygulanan, içsel daraltılmış çoklu referans eşleşmiş grup (icMRCC) dalga fonksiyonlarının performansını değerlendirmektedir. Bu çalışmanın amacı, icMRCC'nin doğruluğunu değerlendirmek ve yüksek doğrulukta termokimyasal tahminler için yöntemler araştırmaktır. Tek referanslı (SR) dalga fonksiyonları, çok referanslı (MR) alternatiflerle değiştirilerek, özellikle güçlü statik korelasyonlara sahip sistemlerde, karmaşık elektron korelasyon etkilerini yakalamada icMRCC yöntemlerinin kritik rolü ortaya konmaktadır. Hesaplanan termokimyasal özelliklere ait değerler, HEAT karşılaştırma veri seti kullanılarak, icMRCCSD(T) yöntemlerinin doğruluğunu test etmek için hem tekli referans benzerleriyle hem de deneysel verilerle karşılaştırılmıştır. Elde edilen değerler, çoklu referans HEAT protokolünün içsel hatasının, atomizasyon enerjileri ve reaksiyon entalpileri için, kimyasal hassasiyet eşiğinin (∼4 kJ mol-1) altında kaldığını doğrulamakta ve icMRCCSD(T) yaklaşımlarıyla yapılan karşılaştırmalı analiz, özellikle atomizasyon enerjileri ve reaksiyon entalpilerinde, önemli iyileştirmeler olduğunu ortaya koymaktadır. Bu gelişme, çerçevenin termokimyasal uygulamalar için yüksek hassasiyetli bir araç olarak potansiyelini vurgulamakta ve geliştirilmesi için kanıtları ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis study systematically evaluates the performance of internally contracted multireference coupled cluster (icMRCC) wave functions constructed using a full-valence complete active space reference and implemented within the High-Accuracy Extrapolated ab initio thermochemistry (HEAT) protocol. The aim of this study was is to assess the accuracy of icMRCC and explore opportunities for highly accurate thermochemical predictions. By substituting single-reference wave functions with multireference (MR) alternatives, we demonstrate the critical role of icMRCC methods in capturing complex electron correlation effects, particularly in systems with strong static correlations. Using a HEAT benchmark dataset, we compared the accuracy of icMRCCSD(T) methodologies with single-reference counterparts and experimental data. The results confirm that the intrinsic error of multireference HEAT methods remains below the chemical accuracy threshold (~4 kJ mol⁻¹) for atomization energies and reaction enthalpies. Extensive thermochemical calculations demonstrate the robustness of the proposed framework, while comparative analysis reveals significant accuracy improvements, particularly for atomization energies and reaction enthalpies. This highlights its potential as a high-accuracy tool for thermochemical applications.