Gelişimi itibarıyla Türk hukukunda evlilik birliğinin sona erdirilmesinde kadın erkek eşitliği
Gender equality between women and men in the dissolution of the marital union in Turkish law from a historical perspective
  1. Tez No: 994563
  2. Yazar: ŞEYMA ERDEM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BARIŞ DEMİRSATAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
Özet
Evlilik birliğinin sona erdirilmesi, hukuk sistemlerinde çiftlerin haklarının korunması ve toplumsal düzenin sağlanması açısından önemli bir konudur. Türk hukukunda evlilik birliğinin sona erdirilmesine ilişkin düzenlemeler tarih boyunca toplumsal değerler ve normlarla şekillenmiş, başlangıçta erkeğin üstünlüğünü ve hakimiyetini gözeten kadını ise daha sınırlı haklarla tanımlayan bir anlayış hâkim olmuştur. Osmanlı dönemi ve Cumhuriyetin ilk yıllarında boşanma hakkı büyük oranda erkeğe verilmiş ve kadınların boşanma talebinde bulunmaları oldukça sınırlı kalmıştır. Ancak hukuk reformları ve kadın hakları alanında yaşanan gelişmelerle birlikte özellikle 1926 tarihli Türk Medeni Kanunu ile birlikte evlilik birliğinin sona erdirilmesinde daha dengeli ve eşitlikçi bir yaklaşım benimsenmiştir. 2001 yılında yürürlüğe giren yeni Türk Medeni Kanunu ise boşanma sebepleri, mal rejimleri ve çocukların korunması alanında kadın ve erkeğin haklarını eşit düzeye çıkararak, eşitlik ilkesini hukuki bir norm haline getirmiştir. Türk hukukunda evlilik birliğinin sona erdirilmesinde kadın-erkek eşitliği, uzun soluklu bir gelişim süreci sonunda hak ettiği yasal düzenlemelere kavuşmuş ve çağdaş hukuk normlarıyla uyumlu hale getirilmiştir. Bu çalışmada, Türk hukukunda evlilik birliğinin sona erdirilmesinde kadın ve erkek eşitliği ilkesinin gelişim süreci tarihsel ve hukuki açıdan incelenerek, mevcut düzenlemelerin toplumsal cinsiyet eşitliği bağlamındaki önemini ortaya konmaya çalışılmıştır
Özet (Çeviri)
The termination of a marriage is an important issue in terms of protecting the rights of couples in legal systems and ensuring social order. Regulations regarding the termination of a marriage in Turkish law have been shaped by social values and norms throughout history; initially, an understanding that considered the superiority and dominance of men and defined women with more limited rights dominated. During the Ottoman period and the early years of the Republic, the right to divorce was largely granted to men and women's requests for divorce were quite limited. However, with the legal reforms and developments in the field of women's rights, especially with the Turkish Civil Code of 1926, a more balanced and egalitarian approach was adopted in the termination of a marriage. The new Turkish Civil Code, which entered into force in 2001, brought the rights of women and men to equal levels in the areas of grounds for divorce, property regimes and the protection of children, and made the principle of equality a legal norm. In Turkish law, gender equality in the termination of a marriage has gained the legal regulations it deserved after a long-term development process and has been brought into line with contemporary legal norms. In this study, the development process of the principle of equality between women and men in the termination of marriage in Turkish law was examined from a historical and legal perspective, and the importance of current regulations in the context of gender equality was tried to be revealed.