Paya dayalı kitle fonlaması sisteminde kamunun aydınlatılması
Public disclosure in share-based crowdfunding system
- Tez No: 994564
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM ÇAĞRI ZENGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ticaret Hukuku Ana Bilim Dalı
Özet
Girişimcilik ekosisteminde yaşanan dönüşümle birlikte, erken aşama şirketlerin finansmana erişim ihtiyacı alternatif yollarla karşılanmaya başlamıştır. Bu doğrultuda gelişen kitle fonlaması sistemleri, hem yatırımcılara hem de girişimcilere dijital ortamda etkileşim imkânı sunarak finansman sürecini kolaylaştırmaktadır. Özellikle paya dayalı kitle fonlaması, yatırımcıların girişim şirketlerine sermaye sağlayarak doğrudan ortaklık ilişkisi kurmalarına olanak tanıması bakımından dikkat çekicidir. Bu modelin sağlıklı işleyebilmesi, taraflar arasında güvenin tesis edilmesine bağlıdır. Güven ortamının oluşturulmasında ise kamuyu aydınlatma ilkesi, şeffaflık ve bilgiye erişim açısından hayati bir rol üstlenmektedir. Bu çalışmada, öncelikle kitle fonlamasının genel çerçevesi, modelleri ve Türk hukukundaki yeri incelenmiş; ardından kamuyu aydınlatma ilkesinin temel esasları açıklanarak, ilkenin paya dayalı kitle fonlaması sistemine yansıması değerlendirilmiştir. Girişim şirketlerinin ve kitle fonlaması platformlarının bilgi sunma yükümlülükleri ile bu yükümlülüklere aykırılığın doğurabileceği hukuki sorumluluk halleri ayrıntılı biçimde ele alınmıştır. Çalışma, sistemin işleyişine yönelik hukuki perspektif geliştirmeyi ve yatırımcıların korunmasına katkı sağlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
With the transformation of the entrepreneurial ecosystem, early-stage companies have increasingly turned to alternative financing methods. In this context, crowdfunding systems have emerged as digital platforms that facilitate the interaction between entrepreneurs and investors, enabling efficient access to funding. Among these models, equity-based crowdfunding stands out by allowing investors to acquire shares in start-ups in exchange for capital, thereby establishing a direct equity relationship. The effective functioning of this model depends on the establishment of trust between the parties. At this point, the principle of public disclosure plays a crucial role in ensuring transparency and access to accurate information. This study first examines the general framework, models, and legal structure of crowdfunding under Turkish law; then focuses on the application of the public disclosure principle in equity-based crowdfunding systems. It further analyzes the information disclosure obligations of both start-ups and crowdfunding platforms, as well as the legal liabilities that may arise from a breach of these obligations. The study aims to offer a legal perspective on the functioning of the system and contribute to the protection of investors within the regulatory framework.