Eleştirel söylem analizi bağlamında M.A. Bulgakov'un dramaturjisi (1920'li yıllar)
M. A. Bulgakov's dramaturgy in the context of critical discourse analysis (1920's)
- Tez No: 994562
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE İNANIR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Slav Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rus Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada 20. yüzyıl Rus edebiyatının önemli yazarlarından biri olan Mihail Afanasyeviç Bulgakov'un (1891-1940) 1926 ile 1930 yılları arasında kaleme aldığı Zoyka'nın Dairesi, Turbinlerin Günleri, Kaçış, Kızıl Ada ve Münafıklar Kabalası adlı tiyatro oyunlarının Eleştirel Söylem Analizi yöntemi temel alınarak irdelenmesi amaçlanmaktadır. Bu doğrultuda çalışmamızda, ilk olarak söylem kavramından yola çıkarak kavramın teorik temellerine ve eleştirel söylem analizinin eleştiri, ideoloji ve güç unsurlarıyla etkileşimine değinilmektedir. Devamında yazarın eserlerini kaleme aldığı 20. yüzyılda Rusya'daki siyasal ve toplumsal olaylara yer verilmektedir. Aynı zamanda söz konusu dönemde edebiyat alanındaki gelişmeler ana hatları ile aktarılmaya çalışılmaktadır. 20. yüzyıl Rusya'sındaki devrimler ve beraberinde getirdikleri toplumsal değişimlerin yazarın yaratıcılığına yansımaları ve bu olgulara ilişkin bakış açısı, yazarın yaşam öyküsü temel alınarak incelenmektedir. Çalışmanın temel amacı, adı geçen eserlerdeki söylemlerin ideolojik ögelerine odaklanarak bu söylemleri güç ve iktidarla olan ilişkisi bakımından tespit etmektir. Temel alınan eserler, eleştirel söylem analizi kuramcılarından Norman Fairclough'un geliştirdiği eleştirel söylem analizi yöntemi bağlamında irdelenmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyze five plays written by one of the most significant figures of twentieth-century Russian literature, Mikhail Afanasyevich Bulgakov's Zoyka's Apartment, The Days of the Turbins, Flight, The Crimson Island, and The Cabal of Hypocrites through the methodological framework of Critical Discourse Analysis. The theoretical foundation of the study begins with a discussion of the concept of discourse, examining its links to critique, ideology, and power within the broader context of Critical Discourse Analysis. Subsequently, the political and social background of twentieth-century Russia, as well as major developments in the literary field of the period, are outlined to situate Bulgakov's creative production within its historical and cultural context. Particular attention is paid to the ways in which the revolutions and social transformations of this era influenced Bulgakov's worldview and literary expression. By analyzing his plays through the lens of Critical Discourse Analysis, the study seeks to reveal how ideological struggles and power dynamics are constructed and represented within his dramatic texts. The principal objective of this study is to identify the discourses present in the aforementioned works by focusing on their ideological dimensions and examining these discourses in relation to structures of power and authority. The selected works are analyzed within the framework of the Critical Discourse Analysis approach developed by Norman Fairclough.