On İki Yıllık Esaret: Solomon Northup'ın otobiyografik kitabında ve Steve Mcqueen'in aynı adlı filminde kölelik, ırk ayrımcılığı ve cinsiyet eşitsizliği temsilleri
Twelve Years a Slave: Represantations of slavery, racial discrimination and gender inequality in Solomon Northup's autobiographical narrative and Steve Mcqueen's film adaptation
  1. Tez No: 994573
  2. Yazar: BEYZA ÖZDOĞRU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞENAY KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
Özet
Eşitsizliklerin tüm biçimleri, iktidar sahiplerinin kendi çıkarlarını korumak ve güçlendirmek için yarattıkları sistematik bir yapıdan güç almaktadır. Bu nedenle gerçekten özgür olabilmek, eşitsizliklerin ve sömürünün gölgesinden tamamen arınabilmekle mümkündür. Siyah/Beyaz, Kadın/Erkek, Özgür/Köle gibi başlıklar üzerinden yaratılmış olan bu sistematik eşitsizlik ve baskı düzeni, aynı zamanda birbiriyle kesişimsellik de göstermektedir. Bu bağlamda, Amerikan tarihinin en acı gerçeklerinden biri olan kölelik sistemi, Afrika kökenli insanların zorla esaret altına alınıp köleleştirilmesi ve onlara uygulanan ırksal ve cinsiyete dayalı ayrımcılıkları anlamak için kritik bir konudur. Bu tez çalışmasında, Solomon Northup'ın kendi kölelik deneyimini anlattığı 1853 tarihli On İki Yıllık Esaret adlı otobiyografik hikayesi ile bu eserin Steve McQueen yapımı, 2013 tarihli aynı adlı film uyarlaması; ırk ayrımcılığı, kölelik ve cinsiyet eşitsizliği ve temsiliyet sorunu üzerinden karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Kitap ve film temsilinin tarihsel dönemi ve yapısı göz önünde bulundurulmuş, otobiyografik anlatının işlevi ve kölelik anlatısının ortaya çıkışı incelenmiş, kitap ve filmde kadın kölelerin görünürlüğü ve temsiliyet sorunları incelenmiştir. İki eserin de temsiliyet sorunu araştırılmış; yapı-bozumcu, postkolonyal ve feminist kuramlardan yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
All forms of inequality draw their strength from a systematic structure created by those in power to protect and reinforce their own interests. Therefore, true freedom is only possible by completely liberating oneself from the shadow of inequality and exploitation. This systematic order of inequality and opression, constructed through categories such as Black/White, Woman/Man, Free/Slave, also demonstrates an intersectional character. In this context, slavery – one of the most painful realities of American history – constitutes a critical subject for understanding the forced enslavement of people of African descent and the racial and gender-based discriminations imposed upon them. In this thesis, Solomon Northup's autobiographical account Twelve Years a Slave (1853), in which he narrates his own experience of enslavement, and Steve McQueen's 2013 film adaptation of the same title are comparatively examined through the lenses of racial discrimination, slavery, gender inequality and the problem of representation. The historical period and structure of both the book and the film have been taken into consideration, the function of autobiographical narrative and the emergence of the slave narrative have been analyzed and also, the visibility and the representational problems of enslaved women in both works have been investigated. The issue of representation in both narratives has been critically explored; deconstructive, postcolonial and feminist approaches have been emphasized.