Solomon Northup's twelve years a slave as an autobiographical slave narrative
Otobiyografik köle anlatısı olarak Solomon Northup'ın on iki yıllık esareti
- Tez No: 712644
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. SONIA DI LORETO
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
 - Yıl: 2011
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Università degli Studi di Torino
 - Enstitü: Yurtdışı Enstitü
 - Ana Bilim Dalı: Amerikan Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 47
Özet
Amerikan Tarihi ve Edebiyatı çalışmalarımın bir parçası olarak, on dokuzuncu yüzyıl Amerika Birleşik Devletleri'ndeki ana akımları öğrendim. Ayrıca köle kurumunun zulmünü, insanlık dışılığını ve kurbanlarını öğrendim. Köle isyanları ve beyaz kölelik karşıtları hakkında biraz bilgi edindim. Bununla birlikte, Afrikalı-Amerikalı kölelerin, kendi benzersiz kültürlerini ve benlik algılarını yaratmalarına yardımcı olan, kölelik altındaki zorlu koşullarla nasıl başa çıktıklarını öğrendim. Antik Yunan özdeyişi,“kendini bil”, sessizce ya da bariz bir şekilde katlanan, kaçan ya da özgür olma haklarını savunmak için savaşan köleleri incelemek çıkış noktamdır. Bu noktada firar eden ve kendi deneyimlerini yazan kölelerin anlatılarını incelemek benim için çok önemli hale geldi. Bu bağlamda, 19. yüzyılın Otobiyografik Köle Anlatıları, türün en iyi temsilcisi olan Köle Anlatılarıdır. Köleler ve kölelik altındaki deneyimleri hakkındaki tarihsel tartışmanın merkezinde, eleştirmenlerin geçmişteki olayları gösteren kaçak kölelerin anlatılarına bakış açısı yer alır. Uzun yıllar boyunca, bazı eleştirmenler kölelik kurumunu köle sahibi ve köle anlatıları açısından ikincil olarak görme eğilimindeydiler. Bununla birlikte, daha yeni araştırmalar, odağı bunun yerine kölelere çevirmektedir. Amaca gelince, köle sahibinden köleye değişen bakış açısı ve köleliğin doğası hakkında bize canlı ayrıntılar veren köle anlatıları uzun uzun tartışılacak ve analiz edilecektir. Ek olarak, bu çalışmanın ikinci bir odak noktası, köleleştirilmiş siyah insanların kimliğinin incelenmesi olacaktır. Bunu amacı başarmak için, okuyuculara savaş öncesi Güney'in on dokuzuncu yüzyıl yaşamına dahil olma hissi veren ve Sam Worley'in sözleriyle adaletin doğası ve bireysel kimliğin doğasına dair bir anlayış sergilediği Solomon Northup'un On İki Yıllık Esareti titizlikle incelenecektir. Sonuç olarak bu kanıt, bizi kölelerin ırk ve kölelik hakkındaki anlatılarının ve onların Amerikan Edebiyatına olan edebi mirasının mükemmel bir tasvirine götürecektir.
Özet (Çeviri)
As part of my studies of American History and Literature, I learned about the mainstreams in nineteenth century United States. Moreover, I learned about the cruelty, inhumanity, and the victims of slave institution. I learned a bit about slave revolts and white abolitionists. However, I learned a bit how African-American slaves coped with the harsh conditions under slavery, which helped them to create their own unique culture and sense of self. The ancient Greek maxim, ―know thyself‖ is my departure point concerning studying slaves who endured silently or blatantly, who ran away or fight back to assert their right to be free. At this point, self-accounts of fugitive slaves became very important for me to study the narratives of the slaves who wrote their accounts. In this regard, Autobiographical Slave Narratives of nineteenth century is the most representative of the genre, Slave Narratives. Central to the historical debate about slaves and their accounts under slavery is the perspective from which critics view the narratives of the fugitive slaves that shows the events of the past. For many years, some critics tended to view the slavery institution from the standpoint of the slaveholder and slaves' narratives as second rank. However, more recent scholarship turns the lens onto the slaves instead. As for the purpose, the changing perspective from slaveholder to slave, and the slave narratives, which give us vivid details about the nature of slavery, will be discussed and analyzed at length. In addition, a second focus for this work will be the study of enslaved black people's identity. To achieve this, Solomon Northup's Twelve Years a Slave, which gives readers a feeling of involvement in the nineteenth century life of Antebellum South, and as in the words of Sam Worley, displays an understanding of the nature of justice and individual identity, will be analyzed scrupulously. This evidence, in conclusion, will bring us to a perfect depiction of slaves' narratives on race and slavery, and their literary legacy to American Literature.