Çok düşük doğum ağırlıklı pretermlerde erken ve yoğun parenteral beslenmenin hedeflenen fetal beslenme ile aminoasit miktar ve kompozisyonları açısından karşılaştırılması
The comparison of targeted fetal nutrition with very early and intensive feeding methods in very low birth weight preterm infants in terms of the amount and composition of amino acids
  1. Tez No: 994585
  2. Yazar: AYŞE ADAK
  3. Danışmanlar: UZMAN SİBEL HATİCE ÖZÜMÜT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
ÇOK DÜŞÜK DOĞUM AĞIRLIKLI PRETERMLERDE ERKEN VE YOĞUN PARENTERAL BESLENMENİN HEDEFLENEN FETAL BESLENME İLE AMİNOASİT MİKTAR VE KOMPOZİSYONLARI AÇISINDAN KARŞILAŞTIRILMASI Amaç: Bu çalışmada; çok düşük doğum ağırlıklı (ÇDDA) preterm bebeklerde erken ve yoğun beslenme yöntemi ile hedeflenen fetal beslenmenin, amino asit miktar ve kompozisyonu açısından karşılaştırmayı amaçladık. Buna ek olarak, parenteral farklı miktarda amino asit infüzyonu başlanan bebeklerde ve ekstrauterin büyüme geriliği (EUBG) gelişen bebeklerde de amino asit düzeylerini karşılaştırdık. Gereç ve Yöntem: Prospektif olarak tasarlanan çalışmaya, gestasyon yaşı 32 hafta altındaki ve doğum ağırlığı 1500gr altında olan 41 preterm bebek dahil edildi. Bebeklerin kord kanından ve yedinci gün topuk kanından Guthrie kağıdına alınan örneklerden Tandem MS kütle spektrometre yöntemiyle çalışılarak amino asit analizi yapıldı. Bu bebeklerin demografik özellikleri, enteral ve parenteral beslenme başlangıcı ve içeriği, yatış süresi, taburculuk ağırlıkları, amino asit ve biyokimyasal değerleri kaydedildi. Çalışmada öncelikle bütün bebeklerin kord kanı ve yedinci gün bakılan 12 amino asit değeri kıyaslandı. Ayrıca; parenteral beslenmesinde 2 gr/kg/g ve 3 gr/kg/g protein alan bebekler, EUBG olan ve olmayan bebekler, <1000gr ve 1000-1500gr arasındaki bebekler amino asit düzey ve değişiklikleri açısından kendi içlerinde karşılaştırılmıştır. Bulgular: Çalışmamıza alınan bebeklerin ortalama gestasyon yaşı 29,56 hafta ve ortalama doğum ağırlıkları 1226,6 gram olarak saptandı. Yedinci gün aminoasit değerleri kord kanı ile kıyaslandığında; yedinci günkü alanin değeri kord kanından daha düşük, aspartik asit, glutamik asit, lösin,ornitin ve valin değeri kord kanından daha yüksek bulundu (p<0,05). Parenteral erken yoğun nutrisyon olarak; 2gr/kg/g (n=22) ve 3gr/kg/g (n=17) amino asit verilerek beslenmeye başlanan gruplarda kord kanı ve yedinci gün amino asit düzeylerinin değişim miktarı kıyaslandığında; iki grup arasında anlamlı fark saptanmadı (p>0,05). Doğum ağırlığı <1000gr olan bebeklerde arjinin ve sitrülin değerleri yedinci günde kord kanından daha yüksek, 1000-1500gr arası bebeklerde ise daha düşük bulundu. EUBG olan grupta yedinci gün fenil alanin değeri kord kanına göre daha yüksekken, EUBG olmayan grupta daha düşük bulundu. Çalışmamızda, 41 bebekten 18 tanesinde (%43,9) taburculukta EUBG geliştiği görüldü. <1000gr olan ADDA bebeklerde EUBG oranının %62,5 olduğu saptandı. EUBG olan gruptaki bebeklerin doğum ağırlığı ortalaması olmayan gruptan anlamlı düşüktü ve bu bebeklerin yatış süresi anlamlı düzeyde daha uzun bulundu (p<0,05). Sonuç: Erken ve yoğun parenteral beslenme sırasında, yedinci gün ve fetal amino asit değerleri birbirine yakın olarak saptanmış olup; yedinci günde sadece alanin düzeyi kord kanından daha düşük bulundu. Çalışmamıza katılan ÇDDA bebeklere başlanan parenteral protein miktarına göre kord kanı ile yedinci gün amino asit düzeyleri değişim miktarı arasında anlamlı fark saptanmama nedeninin, güncel parenteral beslenme protokollerinde, ilk gün başlanan protein miktarlarının birbirine yakın olması ve hedef protein miktarına (4gr/kg/g) ilk 48-72 saatte hızlı bir şekilde ulaşılması olduğu düşünüldü. Buna göre; ilk gün en az 2gr/kg/g protein başlanarak, 3 günde 4gr/kg/g'e hızla arttırılarak ulaşıldığında hedeflenen fetal beslenme sağlanıyor gibi görünmektedir. ÇDDA preterm bebeklere en uygun beslenme rejimini oluşturabilmek için daha ayrıntılı araştırma ve çalışmalar yapmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
THE COMPARISON OF TARGETED FETAL NUTRITION WITH VERY EARLY AND INTENSIVE FEEDING METHODS IN VERY LOW BIRTH WEIGHT PRETERM INFANTS IN TERMS OF THE AMOUNT AND COMPOSITION OF AMINO ACIDS Aim: The aim of this study was to compare targeted fetal nutrition with very early and intensive feeding methods in very low birth weight preterm infants in terms of the amount and composition of amino acids. Additionally; we compared the amino acid levels in infants who have taken parenterally different amounts of amino acids and in infants with extra uterine growth retardation (EUBG). Method: In this prospective study; 41 preterm infants with a gestational age of less than 32 weeks and a birth weight of less than 1500 grams were included. Amino acid analysis was performed on samples which taken from the cord blood of the infants immediately after birth and from the heel blood of them at the 7 th day of their life on Guthrie paper by Tandem MS mass spectrometry method. Demographic characteristics, enteral and parenteral nutrition initiation and contents, length of hospital stay, discharge weights, amino acid and biochemical values of these infants were recorded. In the study; all babies'12 amino acid values of the cord blood and 7 th day's blood were compared. Furthermore; the babies who had taken 2gr / kg / g and 3gr / kg / g protein as parenteral nutrition, infants with and without EUBG, babies whose birth weight were <1000gr and 1000-1500gr were compared in terms of amino acid levels and changes within themselves. Results: The mean gestational age of the babies was 29.56 weeks and the mean birth weight of them was 1226.6 grams. When we compared the amino acid levels of the 7 th day blood with the amino acid levels of the cord blood; we found that 7 th day's alanine level was decreased; aspartic acid, glutamic acid, leucine, ornithine and valine levels were increased (p<0,05). We compared the change in the amount of the amino acid levels of the cord blood with the seventh day's blood on groups which were started feeding with 2gr / kg / g (n = 22) and 3gr / kg / g (n = 17) amino acids as early and intensive parenteral nutrition; there was no significant difference between the two groups (p> 0.05). In the infants whose birth weight was <1000gr, arginine and citrulline values were higher in the seventh day's blood, however in the infants whose birth weight was between 1000 and 1500gr, these amino acid values were lower. In the EUBG group, the level of the phenyl alanine on the 7 th day's blood was higher than the level of the cord blood, but it was lower in the non-EUBG group. In our study, it was observed that EUGR developed in 18 of 41 babies (43.9%) at the time of discharge. EUGR was found %62,5 in <1000 gr ELBW babies. The birth weight of babies with EUGR were significantly lower and the duration of hospitalization was longer than the the babies without EUGR. Conclusion: During the early and intensive parenteral feeding, the 7 th day and fetal amino acid values were found close to each other; except alanine, it was lower on the 7 th day blood.The reason of not finding a significant difference between the cord blood and 7th day's amino acid level changes on groups which were started feeding with 2gr / kg / g and 3gr / kg / g amino acids in our study was thought to be the close levels of the protein started on the first day and reaching the target amount of protein (4gr / kg / g) quickly in the first 48-72 hours in the current parenteral nutrition protocols. According to these findings; it appears that the targeted fetal nutrition is achievable by starting with at least 2gr / kg / g protein on the first day and increasing the dosage rapidly to 4gr / kg / g in 3 days. Further investigations and studies are required to make up the most beneficial nutrition regimen in VLBW preterms.