8. sınıf öğrencilerinin basit olayların olma olasılığı konusu ile ilgili beceri temelli soruları çözme süreçlerinin incelenmesi
Examination of 8th grade students problem solving processes on skill-based questions related to the probability of simple events
- Tez No: 994586
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ ÇİNAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Küreselleşmenin etkisiyle eğitim sistemlerinde, özellikle matematik öğretiminde önemli dönüşümler yaşanmıştır. Bu doğrultuda uluslararası sınavlar yaygınlaşmış, bu sınavların etkisiyle ülkemizde uygulanan merkezi sınavların yapısında da değişiklikler meydana gelmiştir. Bu değişimlerin başında, Liselere Geçiş Sistemi gibi sınavlarda öğrencilerin üst bilişsel becerilerini ortaya koymayı amaçlayan beceri temelli soruların yer alması gelmektedir. Bu tür soruların etkin biçimde çözülebilmesi için öğrencilerin problem çözme süreçlerini bilinçli ve stratejik bir şekilde yönetmeleri gerekmektedir. Bu bağlamda gerçekleştirilen bu araştırmanın amacı, 8. sınıf öğrencilerinin“Basit Olayların Olma Olasılığı”konusuna yönelik beceri temelli soruları çözerken izledikleri problem çözme süreçlerini incelemektir. Araştırma, nitel araştırma yöntemlerinden çoklu durum çalışması deseninde yürütülmüştür. Çalışma grubunu, farklı sınıf düzeylerinden matematikte başarılı olarak belirlenen toplam 10 öğrenci oluşturmaktadır. Ayrıca, 9. sınıf düzeyi araştırma kapsamında pilot sınıf olarak belirlenmiştir. Araştırmada veri toplama sürecinde, öğrencilerin problem çözme süreçlerini ortaya koymaya yönelik olarak araştırmacı tarafından geliştirilen beceri temelli sorular kullanılmıştır. Bu sorular, bir ölçme aracı ya da başarı testi olarak değil; öğrencilerin problem çözme sürecindeki düşünme yollarını, strateji kullanımlarını ve çözüm aşamalarını analiz etmeye yönelik nitel veri toplama araçları olarak ele alınmıştır. Soruların araştırma kapsamında uygulanabilirliğini değerlendirmek amacıyla, 2024–2025 eğitim-öğretim yılında toplam 49 öğrenciyle ön uygulama yapılmıştır. Asıl uygulamada ise öğrencilerle birebir problem çözme sürecinde düşüncelerini sesli olarak ifade etmeleri istenmiştir. Elde edilen veriler, Polya'nın problem çözme basamakları doğrultusunda betimsel analiz yöntemiyle incelenmiştir. Bulgular, öğrencilerin problemi doğru anlama aşamasında başarılı olmalarının, çözüm sürecinin diğer aşamalarını da olumlu yönde etkilediğini göstermektedir. Ayrıca öğrencilerin beceri temelli olasılık sorularını çözerken karşılaştıkları zorluklar ve kavramsal eksiklikler belirlenmiş; pilot sınıfla karşılaştırmalar yapılarak süreçlerdeki benzerlikler ve farklılıklar değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda öğrencilere, öğretmenlere, velilere ve eğitim politikası geliştiricilere yönelik çeşitli öneriler sunulmuştur. Araştırmanın, farklı sınıf düzeylerinden başarılı öğrencilerin problem çözme süreçlerini derinlemesine incelemesi bakımından alana katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
With the impact of globalization, significant transformations have occurred in education systems, particularly in mathematics education. In this context, international examinations have become widespread, and as a result of their influence, structural changes have also taken place in the centralized examinations implemented in Türkiye. One of the most notable changes is the inclusion of skill-based questions in examinations such as the High School Transition System (LGS), which aim to reveal students' metacognitive skills. In order to solve such questions effectively, students are required to manage their problem solving processes consciously and strategically. Within this framework, the aim of this study is to examine the problem-solving processes followed by 8th-grade students while solving skill-based questions related to the topic of“Probability of Simple Events.”The research was conducted using a multiple case study design, one of the qualitative research methods. The study group consisted of a total of 10 students who were identified as successful in mathematics at different grade levels. In addition, 9th-grade students were designated as a pilot group within the scope of the research.In the data collection process, skill-based questions developed by the researcher were used in order to reveal students problem-solving processes. These questions were not treated as a measurement instrument or an achievement test; rather, they were considered qualitative data collection tools aimed at analyzing students' thinking processes, strategy use, and stages of problem solving. To evaluate the applicability of the questions, a preliminary implementation was conducted with a total of 49 students during the 2024–2025 academic year. In the main implementation, students were asked to express their thoughts aloud while solving the problems through individual problem-solving sessions.The collected data were analyzed using descriptive analysis based on Polya's problem-solving stages. The findings indicate that students who were successful in the stage of understanding the problem tended to perform better in the subsequent stages of the solution process. In addition, the difficulties and conceptual deficiencies encountered by students while solving skill-based probability questions were identified, and similarities and differences in problem-solving processes were evaluated through comparisons with the pilot group. Based on the results obtained, various recommendations were presented for students, teachers, parents, and educational policy makers. It is considered that this study contributes to the field by providing an indepth analysis of the problem-solving processes of successful students from different grade