Üç boyutlu, görsel ve etkileşimli materyallerin fen dersine yönelik tutum, motivasyon, başarıya etkisi ve materyallere ilişkin öğrenci görüşleri
The effect of three-dimensional, visual and interactive materials on attitude, motivation and achievement towards science course and student opinions on materials
  1. Tez No: 994589
  2. Yazar: HALİL BULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL İBRAHİM YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma üç boyutlu, görsel, etkileşimli materyallerin 8.sınıf öğrencilerinin fen dersine yönelik tutum, motivasyon, başarı üzerindeki etkisini saptamak ve 8.sınıf öğrencilerinin üç boyutlu, görsel, etkileşimli materyaller hakkındaki görüşlerini incelemek amacıyla yürütülmüştür. Araştırmanın uygulaması 2024-2025 eğitim yılı içinde Ankara ilinde bulunan bir özel ortaokulda 12 haftalık bir sürede gerçekleştirilmiştir. Araştırma karma araştırma yöntemiyle tasarlanmıştır. Araştırmada nicel bölümde ön test son test kontrol gruplu yarı deneysel desen uygulanırken, nitel bölümde fenomenoloji kullanılmıştır. Uygun örneklemeyle 8. sınıf şubelerinden kontrol ve deney grubu belirlenmiştir. Kontrol grubu 43 öğrenciye, deney grubu 42 öğrenciye sahiptir. 8. Sınıf öğrencilerin fene yönelik motivasyonları“Fene Yönelik Motivasyon Ölçeği”, fen dersine yönelik tutumları“Fen Dersine Yönelik Tutum Ölçeği”, fen dersi başarıları“Fen Dersi Başarı Testi”ile incelenmiştir. Ayrıca deney grubundaki 8. Sınıf öğrencilerin araştırmanın sonundaki üç boyutlu, görsel ve etkileşimli materyaller hakkındaki görüşleri Görüşme Formuyla incelenmiştir. Kontrol grubundaki öğretim 2018 yılı Fen Bilimleri Dersi öğretim programına uygun, öğrenci merkezli bir şekilde uygulanmıştır. Deney grubunda ise kontrol grubundaki gibi öğretim yapılırken üç boyutlu, görsel ve etkileşimli materyal kullanılmıştır. Üç boyutlu, görsel ve etkileşimli materyaller sökülebilme-takılabilme-değişkenlerin değiştirilebilme özellikleri sayesinde sonuçların gözlemlenebilme imkânı sunmaktadır. Araştırmada veri toplama araçları ön test ve son test olarak uygulanmıştır. Nicel veriler Bağımsız Gruplar İçin t-Testi ve Bağımlı Gruplar İçin t-Testi'yle, nitel veriler ise içerik analiziyle analiz edilmiştir. Araştırma başlamadan önce kontrol ve deney grubu öğrencilerinin fen dersine yönelik tutum, motivasyon ve başarıları puanları arasında anlamlı fark yoktur. Ancak araştırmanın tamamlanmasından sonra deney grubunun fen dersine yönelik tutum, motivasyon ve başarı puanları kontrol grubundan anlamlı seviyede daha yüksektir. Ayrıca araştırmada deney grubunun motivasyon, tutum ve başarı puanlarında anlamlı bir artış gerçekleşirken, kontrol grubunun yalnızca başarı puanlarında anlamlı bir artış gerçekleşmiştir. Bu sonuçlar fen öğretiminde üç boyutlu, görsel ve etkileşimli materyallerin fen dersine yönelik tutum, motivasyon ve başarılarının gelişimine anlamlı etkisinin olduğunu göstermektedir. Buna ilaveten araştırmada deney grubu öğrencilerinin fen öğretiminde üç boyutlu, görsel ve etkileşimli materyallerin kullanılmasına yönelik görüşlerinin olumlu olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bu sonuçlara dayanarak öğrenme – öğretme sürecinde üç boyutlu, görsel ve etkileşimli materyal kullanılmasına da yer verilmesi gerektiği önerilebilir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to determine the effects of three-dimensional, visual, and interactive materials on the attitudes, motivation, and achievement of 8th-grade students towards science courses and to examine the opinions of 8th-grade students about three-dimensional, visual, and interactive materials. The research was conducted over a 12-week period in a private middle school in Ankara during the 2024-2025 academic year. The research was designed with a mixed research method. In the quantitative part of the study, a quasi-experimental design with a pre-test-post-test control group was applied, while phenomenology was used in the qualitative part. A control and experimental group were selected from 8th-grade classes using convenience sampling. The control group consisted of 43 students, and the experimental group consisted of 42 students. The motivation of 8th-grade students towards science was examined using the“Motivation Towards Science Scale,”their attitudes towards science were examined using the“Attitude Towards Science Scale,”and their achievement in the science course was examined using the“Science Course Achievement Test.”In addition, the opinions of the 8th-grade students in the experimental group about the three-dimensional, visual, and interactive materials at the end of the study were examined using an Interview Form. Instruction in the control group was implemented in a student-centered manner, in accordance with the 2018 Science Course curriculum. In the experimental group, three-dimensional, visual, and interactive materials were used during instruction, as in the control group. Three-dimensional, visual, and interactive materials offer the opportunity to observe the results thanks to their detachable and detachable features and the ability to change variables. Data collection tools in the study were applied as a pre-test and post-test. Quantitative data were analyzed using the Independent Groups t-Test and Dependent Groups t-Test, while qualitative data were analyzed using content analysis. Before the study began, there was no significant difference between the attitude, motivation, and achievement scores of the control and experimental group students towards science. However, after the study was completed, the attitude, motivation, and achievement scores of the experimental group towards science were significantly higher than those of the control group. Furthermore, the study found that while the experimental group experienced a significant increase in motivation, attitude, and achievement scores, the control group experienced a significant increase only in achievement scores. These results demonstrate that three-dimensional, visual, and interactive materials in science education have a significant impact on the development of attitudes, motivation, and achievement in science lessons. Additionally, the study concluded that the experimental group students held positive views on the use of three-dimensional, visual, and interactive materials in science education. Based on these results, it may be suggested that three-dimensional, visual, and interactive materials may also be used in the learning-teaching process.