Üretken yapay zeka araçlarının ilköğretim matematik öğretmen adaylarının problem kurma becerileri ve öz-yeterlik inançlarına etkisi
The effect of generative artificial intelligence tools on the problem posing skills and self-efficacy beliefs of primary school mathematics teacher candidates
  1. Tez No: 994588
  2. Yazar: BEYZANUR YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DEVRİM ÇAKMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma ilköğretim matematik öğretmen adaylarının problem kurma becerileri ve öz-yeterlik inançlarına üretken yapay zeka araçlarının etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma, 2024-2025 eğitim öğretim yılı güz döneminde bir devlet üniversitesinde lisans 2.sınıfta öğrenim gören gönüllü 33 ilköğretim matematik öğretmen adayı ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada, nicel araştırma yöntemlerinden ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Deney grubu öğretmen adaylarına, üretken yapay zeka araçları ve bu araçlarla problem kurma eğitimi verilmiştir. Kontrol grubu öğretmen adaylarına ise dersler mevcut öğretim programı dahilinde öğretmen merkezli, sunuş yoluyla öğretim stratejisi kullanılarak problem kurma eğitimi verilmiştir. Araştırma 4 hafta sürmüş olup veri toplama aracı olarak“Problem Kurma Beceri Testi”ve“Problem Kurma Öz-yeterlik İnanç Ölçeği”kullanılmıştır. Öğretmen adaylarının kurdukları problemler, alan yazındaki problem kurma değerlendirme ölçütleri revize edilerek 6 ana kriter doğrultusunda değerlendirilmiştir. Veriler analiz edilirken ilişkili ve ilişkisiz örneklemler t-testi kullanılmıştır. Araştırma sonucuna göre, son testte deney ve kontrol grubu öğretmen adaylarının ortalama puanlarında artış gözlemlense de bu farkın anlamlı düzeyde olmadığı tespit edilmiştir. Benzer şekilde, deney ve kontrol grupları arası problem kurma öz-yeterlik inanç düzeyleri arasında anlamlı bir farklılığa rastlanmamıştır. Bununla birlikte öğretmen adaylarının öz-yeterlik inançlarının yüksek düzeyde olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to generative artificial intelligence (GAI) tools on the problem posing skills and self-efficacy beliefs of primary school mathematics teacher candidates. The study consists of 33 second-year elementary mathematics teacher candidates enrolled in a teacher training program at a state university during the fall semester of the 2024-2025 academic year. A pretest-posttest control group quasi-experimental design, one of the quantitative research methods, was used in the study. The experimental group of teacher candidates received training on generative artificial intelligence tools and problem-posing using these tools. The control group of teacher candidates received problem-posing training using a teacher-centered, lecture-based teaching strategy within the existing curriculum. The research lasted 4 weeks, and the“Problem-Solving Skills Test”and the“Problem-Solving Self-Efficacy Belief Scale”were used as data collection tools. The problems created by the teacher candidates were evaluated according to 6 main criteria, based on the problem-posing evaluation criteria in the field literature, which were revised. The data were analyzed using the t-test for related and unrelated samples. According to the research results, although an increase was observed in the mean scores of the experimental and control group teacher candidates in the final test, this difference was not found to be significant. Similarly, no significant difference was found between the experimental and control groups in terms of problem-posing self-efficacy belief levels. However, it was determined that their self efficacy beliefs were at a high level.