Étude de fonctions de régularisation pour la reconstruction de cubes multispectraux dans le cas de données à faible flux
Düşük akışlı verilerde multispektral küplerin yeniden oluşturulması için düzenlileştirme fonksiyonlarının incelenmesi
- Tez No: 994608
- Danışmanlar: PROF. MIREILLE GUILLAUME
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Astronomy and Space Sciences, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Fransızca
- Üniversite: Aıx-Marseılle Unıversıte
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Düşük akış verileri durumunda multispektral nesne küplerinin otomatik olarak yeniden yapılandırılması oldukça zor bir problemdir ve gürültünün doğası ve ölçüm cihazının işlevi dikkate alınarak istatistiksel yöntemlerin geliştirilmesini gerektirir. Galex gözlem aracı tarafından elde edilen projeksiyon sayısı sınırlı olduğundan, istenen ideal kübe yaklaşmak için düzenlileştirme yöntemlerini kullanıyoruz. Bu raporda, daha önce gerçekleştirilen çalışmanın hatırlatılmasından sonra, astronomik gözlemden kaynaklanan nesnelerin yeniden inşası için çalışmaya ve çeşitli düzenleme işlevlerinin seçimini irdeliyoruz. Bu doğrultuda, gözlemlenen nesnelerin doğasını ve Galex enstrümanının özelliklerini dikkate alıyoruz.
Özet (Çeviri)
The automatic reconstruction of multispectral object cubes in the case of low-flux data is a difficult problem and requires the development of statistical methods that take into account the nature of the noise and the measuring device function. Since the number of projections obtained by the Galex observation instrument is limited, we use regularisation methods to approximate the ideal cube sought. In this report, after reviewing previous work, we focus on the study and selection of several regularisation functions for the reconstruction of objects from astronomical observations. In doing so, we take into account the nature of the objects observed and the characteristics of the Galex instrument.