Bolu ekolojik şartlarında, öne çıkan pelemir (cephalaria syriaca L.) genotiplerinde seleksiyon çalışması
Selection study on prominent pelemir (cephalaria syriaca) genotypes in bolu ecological conditions
  1. Tez No: 994629
  2. Yazar: UFUK ERKEKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'nin doğal florasından toplanan pelemir (Cephalaria syriaca) genotipleri, Ankara, Muş ve Bolu ekolojik koşullarında verim ve kalite özellikleri bakımından değerlendirilmiştir. Araştırmada 52, 53, 78, 85, 86, 87, 89, 91, 92, 105, 114, 115, 119, 122, 126 ve A50 genotipleri kullanılmış; tescilli Karahan pelemir çeşidi standart çeşit olarak denemeye dâhil edilmiştir. Deneme, tesadüf blokları deneme desenine göre üç tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Çalışmada bitki boyu, ilk dal yüksekliği, yan dal sayısı, bitki başına tabla sayısı ve çıkış oranı gibi morfolojik özellikler kaydedilmiş; hasat işlemi elle gerçekleştirilmiştir. Hasat sonrasında bin tane ağırlığı, dekara verim, parsel verimi, tohum verimi, yağ oranı, yağ verimi, protein oranı ve protein verimi gibi verim ve kalite parametreleri incelenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre en yüksek bitki boyu A50 genotipinde (108,87 cm), en yüksek ilk dal yüksekliği, yağ oranı, yağ verimi ve protein verimi Karahan çeşidinde (sırasıyla 46,87 cm, %23,72, 56,01 kg da⁻¹ ve 58,03 kg da⁻¹), en yüksek dekara verim ise 126 genotipinde (255,56 kg da⁻¹) belirlenmiştir. Genel değerlendirme sonucunda Karahan çeşidi ile birlikte 126 ve A50 genotiplerinin, yüksek verim ve kalite özellikleri bakımından ıslah programlarında öncelikli olarak değerlendirilebileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Inthis study, flixweed (Cephalaria syriaca) genotypescollectedfromthenatural flora of Türkiye were evaluated in terms of yield and quality traitsundertheecological conditions of Ankara, Muş, and Bolu. Genotypes 52, 53, 78, 85, 86, 87, 89, 91, 92, 105, 114, 115, 119, 122, 126, and A50 wereused, andtheregisteredflixweedcultivar Karahan wasincluded as thestandardvariety. The experiment was conducted in a randomized complete block design with three replications. Morphologicaltraitsincludingplantheight, firstbranchheight, number of sidebranches, number of capitulaperplant, andemergence rate wererecorded, and harvesting wasper formedmanually. Afterharvest, yieldandqualityparameterssuch as thousand seed weight, yield perdecare, plotyield, seedyield, oilcontent, oilyield, protein content, and protein yieldwereanalyzed. Accordingtotheresults, thehighestplantheightwasrecorded in genotype A50 (108.87 cm), whilethehighestfirstbranchheight, oilcontent, oilyield, and protein yieldwereobserved in the Karahan cultivar (46.87 cm, 23.72%, 56.01 kg da⁻¹, and58.03 kg da⁻¹, respectively). Thehighestseedyieldperdecarewasdetermined in genotype 126 (255.56 kg da⁻¹). Overallevaluation of theresultsindicatedthatthe Karahan cultivar, alongwithgenotypes 126 and A50, exhibitedsuperiorperformance in terms of yieldandqualitytraitsandmay be prioritizedforuse in futurebreedingprograms.