Kemâl Paşa-zâde Dîvânı (Dil İçi Çeviri-Sosyal Hayat Unsurlarının Tahlîli)
Kemâl Pasha-zâde Dîvân (Intralingual Translation-Analysis of Social Life Elements)
  1. Tez No: 994633
  2. Yazar: ESRA EMRE ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜMRAN AY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
Özet
İbni Kemâl olarak da bilinen Kemâl Paşa-zâde Şemseddin Ahmet [ö. 1534], farklı alanlarda birden çok sayıda eser veren, XV. yüzyılın ikinci yarısı ve XVI. yüzyılın ilk yarısında yaşamış olan bir âlimdir. Hukuk, tarih ve dinî ilimler başta olmak üzere birçok alanda eseri bulunmaktadır. Şeyhülislâmlığa kadar yükselen Kemâl Paşa-zâde, aynı zamanda divan ve mesnevi sahibi bir şairdir. Kemâl Paşa-zâde Dîvânı (Dil İçi Çeviri-Sosyal Hayat Unsurlarının Tahlîli) adlı bu çalışma üç ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde İbni Kemâl hakkında bilgiler, edebî şahsiyeti, ve eserleri ile ilgili açıklamalar yer almaktadır. İkinci bölümde metin ve dil içi çeviriye yer verilmiştir. Üçüncü ve son bölümde ise Dîvân'daki beyitlerden hareketle konularına göre başlıklandırılmış sosyal hayat unsurlarının tahlili bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Kemal Pasha-zade Shemseddin Ahmed [d. 1534], also known as Ibni Kemal, was a scholar who lived in the second half of the 15th and the first half of the 16th centuries and produced numerous works in various fields. He wrote on many subjects, primarily law, history, and religious sciences. Kemal Pasha-zade, who rose to the position of shaykh al-islam, was also a poet who produced divan and masnavi. This study, titled“Kemal Pasha-zade Divan (Intralingual Translation - Analysis of Social Life Elements)”consists of three main sections. The first section provides information about Ibni Kemâl, his literary personality, and explanations of his works. The second section presents the text and its intralingual translation. The third and final section contains an analysis of social life elements, categorized by subject matter, based on the couplets in the Divan.