Bazı köpek ırklarında kan protein polimorfizmi ve ırklar arası genetik mesafelerin tahmin edilmesi
Investigation of blood protein polymorphism and estimation of genetic distances in some dog breeds
  1. Tez No: 99464
  2. Yazar: METİN ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. CEYHAN ÖZBEYAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
89 ÖZET Bazı Köpek Irklarında Kan Protein Polimorfîzmi ve Irklar Arası Genetik Mesafelerin Tahmin Edilmesi Bu çalışmada ele alınan Akbaş, Kangal, Alman Kurt Köpeği, Doberman, Labrador, Setter ve Pointer köpek ırklarında Alb, Tf, Poa-1, Poa-3, ArE lokuslannda polimorfizm tespit edilirken ve Hb lokuslannda ise polimorfizm tespit edilmemiştir. Alb lokusunda 2 allel (AlbF ve Albs), Tf lokusunda 3 allel (Tf, Tf^ı ve Tf^), Poa-1 lokusunda 3 allel (Poa-1 A, Poa-1 B ve Poa-1 A), Poa-3 lokusunda 2 allel (Poa-3 A ve Poa-3B) ve ArE lokusunda 6 allel (ArEH, ArEK, ArEN, ArEQ, ArET ve ArEw) saptanmıştır. Lokuslardaki bu polimorfizmden yararlanarak ortalama heterozigotluk (hs) değerleri, F-istatistikleri, her generasyon göç eden birey sayısı (Nm), exact test olasılıkları ip) ve genetik uzaklık (dy) değerleri bakımından Akbaş, Kangal, Alman Kurt Köpeği, Doberman, Labrador, Setter ve Pointer köpek ırkları karşılaştınlmıştır. Ortalama heterozigorluk değeri 0,3185 (Doberman ırkında) ile 0,4055 (Kangal Çoban köpeğinde) arasında tahmin edilmiş ve köpek ırkları arasında heterozigotluk bakımından herhangi bir farklılık bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
91 SUMMARY Investigation of Blood Protein Polymorphism and Estimation of Genetic Distances in Some Dog Breeds Blood proteins were taken from Akbash, Kangal, German Shepherd, Doberman pinscher, Labrador retriever, Setter and Pointer dog breeds for investigation in this study. Polymorphism was detected Alb, Tf, Poa-1, Poa-3 ve ArE loci while no polymorphism was observed on the Hb locus. The number of allele genes found on Alb (AlbF and Albs), Tf (Tf, Tf^ and Tf^), Poa-1 (Poa-1 A, Poa-1 B and Poa-1 A), Poa-3 (Poa-3A and Poa-3B) and ArE (ArEH, ArEK, ArEN, ArEQ, ArET and ArEw) were 2, 3, 3, 2 and 6, respectively. These polymorphisms were used to estimate the average heterozygosity value (hs), F-statistics, the number of gene flown in each generation (Nm), the probability of exact test (p) and genetic distances (dy) were compared among the dog breeds.