10 kn.s itki gücüne sahip katı yakıtlı roket itki sistemi tasarımı
Design of a solid propellant propulsion system with a thrust of 10 kn.s
- Tez No: 994642
- Danışmanlar: PROF. DR. NAFİZ KAHRAMAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ TALİP AKBIYIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Mechanical Engineering, Aeronautical Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Katı yakıtlı roket motorları; basit yapıları, güvenilirlikleri, depolanabilme kabiliyetleri sayesinde uzay ve savunma alanında tanımlı görev profillerinde yaygın olarak tercih edilen roket itki sistemleridir. Bu özellikleri ile geniş bir kullanım alanında güvenilir bir mühendislik çözümü sunmaktadır. Bu çalışmada, toplam itki gücü 10 kN·s olan katı yakıtlı bir roket itki sisteminin ön tasarımı ele alınmıştır. Çalışmanın amacı, belirlenen itki gereksinimini karşılayabilecek bir katı roket motorunun termodinamik ve yapısal açıdan tutarlı bir şekilde modellenmesi ve tasarım varsayımlarının literatür temelli olarak doğrulanmasıdır. Bu kapsamda, sistem bileşenleri yakıt geometrisi, motor muhafaza kasası (case) ve nozul başlıkları altında incelenmiştir. Yakıt olarak; APCP esaslı kompozit yakıt referans alınmıştır. Yakıt geometrisi; içi boş silindirik (tubular) yapı şeklinde modellenmiş; yakıt kütlesi, yoğunluğu ve geometrik boyutları toplam itki gereksinimini sağlayacak şekilde belirlenmiştir. Sonuç olarak, bu çalışmada önerilen katı yakıtlı roket itki sistemi tasarımı; belirlenen 10 kN·s toplam itki gereksinimini karşılayabilecek nitelikte olup, yapılan kabuller literatürle uyumlu ve mühendislik açısından tutarlıdır. Elde edilen sonuçlar, katı yakıtlı roket motorlarının ön tasarım aşamalarında izlenebilecek sistematik bir yaklaşım sunmakta ve ileride yapılacak detaylı tasarım ve deneysel çalışmalar için sağlam bir temel oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Solid propellant rocket motors are widely preferred propulsion systems for predefined mission profiles in space and defense applications due to their simple structural design, reliability, storability. With these characteristics, they provide a reliable engineering solution across a wide range of applications. In this study, the preliminary design of a solid-propellant rocket propulsion system with a total impulse of 10 kN·s is addressed. The objective of the study is to model a solid rocket motor capable of meeting the specified thrust requirement in a thermodynamically and structurally consistent manner, and to validate the adopted design assumptions based on established literature. Within this scope, the system components are examined under three main headings: propellant geometry, motor casing, and nozzle. As the propellant, an APCP-based composite propellant. The propellant geometry is modeled as a hollow cylindrical (tubular) configuration, and the propellant mass, density, and geometric dimensions are determined to satisfy the total impulse requirement. In conclusion, the solid-propellant rocket propulsion system design proposed in this study is capable of meeting the specified total impulse requirement of 10 kN·s, and the assumptions employed are consistent with the literature and sound from an engineering perspective. The results provide a systematic approach that can be followed during the preliminary design stages of solid rocket motors and establish a solid foundation for future detailed design and experimental studies.