Güvenlikleştirme yaklaşımı bağlamında Rusya-Ukrayna Savaşının analizi
Analysis of the Russia-Ukraine War in the context of securitization approach
- Tez No: 994643
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞAFAK OĞUZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı; Rusya'nın Ukrayna ve batılı devletlerin tehdidine, Ukrayna ve Batılı devletlerin de Rusya'nın tehdidine yönelik söylemlerini nitel veri analizi yöntemi ile inceleyerek Rusya-Ukrayna Savaşını güvenlikleştirme yaklaşımı bağlamında analiz etmektir. Yapılacak inceleme ile;“Rusya yönetici elitlerinin Batı ve Ukrayna'ya karşı, Ukrayin ve Batılı devlet yönetici elitlerinin de Rusya'ya karşı savaş öncesi ve savaş dönemindeki söylemleri Rusya Ukrayna Savaşına giden süreci ve savaşı nasıl etkilemiştir?”sorusuna cevap aranacaktır. Rusya Ukrayna Savaşının Analizi, MAXQDA Nitel Veri Analiz Programı desteğiyle söylemlerden elde edilen nitel verilerle nicel verilerin birlikte kullanıldığı karma yöntemle, Söylem Analizi Biçimlerinden Nitel ve Nicel İçerik Analizinin beş adımı çerçevesinde gerçekleştirilecektir. Yapılacak İçerik Analizinde Creswell'in“Veri Analiz Sarmalı”olarak adlandırdığı veri analiz süreci tekniğinden yararlanılacaktır. Bu çerçevede; öncelikle Uluslararası İlişkilerde güvenlik kavramının, geleneksel güvenlik anlayışının ve yeni güvenlik anlayışının kavramsal ve tarihsel çerçevesi ortaya konacak ve Kopenhag Okulu'nun yeni güvenlik anlayışı kapsamında yaptığı en büyük katkılardan olan“güvenlikleştirme”kuramının kavramsal, tarihsel ve teorik çerçevesi çizilecektir. Daha sonra Rusya-Ukrayna savaşının tarihsel, kavramsal ve teorik değerlendirmesi yapılacaktır. Son olarak çalışma; metinlerin analiz metodolojisinde bilgisayar destekli nitel veri analiz programı MAXQDA kullanılarak, Rusya'nın Ukrayna Krizini güvenlikleştirmesi ve Batı ile Ukrayna'nın Rusya tehdidini güvenlikleştirmesi olmak üzere dual güvenlikleştirme yaklaşımı ve bütüncül bir anlayışla, Ukrayna Krizinin birbirini takip eden zincirleme tarihi üç kırılma noktası baz alınarak gerçekleştirilecektir. Üç kırılma noktası olarak; Ukrayna'nın NATO'ya entegrasyon için başvuruda bulunduğu 2008 yılı, Rusya'nın Kırım'ı ilhak ettiği 2014 yılı ve Rusya'nın Ukrayna'ya karşı“Özel Askeri Operasyon”adı altında savaşı başlattığı 24 Şubat 2022 tarihleri esas alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyze the Russia-Ukraine War in the context of securitization theory by examining the discourses of Russia against the threat of Ukraine and Western states and the discourse of Ukraine and Western states about the threat of Russia by qualitative data analysis method. With the examination to be made; an answer to the question“How did the discourses of the Russian ruling elites against the West and Ukraine, and the pre-war and wartime rhetoric of the Ukrainian and Western state ruling elites against Russia affect the process leading to the Russia-Ukraine War and the war?”will be sought. The Analysis of the Russia-Ukraine War will be carried out within the framework of the five steps of Qualitative and Quantitative Content Analysis, one of the Discourse Analysis Forms, with a mixed method in which qualitative data obtained from discourses and quantitative data are used together with the support of the MAXQDA Qualitative Data Analysis Program. In the Content Analysis to be Performed, the data analysis process technique called“Data Analysis Helix”by Creswell will be used. In this context; first of all, the conceptual, historical and theoretical framework of the concept of security, the traditional understanding of security and the new understanding of security in International Relations and the conceptual, historical and theoretical framework of the theory of“securitization”, which is one of the greatest contributions of the Copenhagen School within the scope of the new understanding of security, will be drawn. Then, a historical, conceptual and theoretical evaluation of the Russian Federation-Ukraine war will be made. Finally, the study; By using the computer-aided qualitative data analysis program MAXQDA in the analysis methodology of the texts, Russia's securitization of the Ukraine Crisis and the securitization of the Russian threat by the West and Ukraine will be carried out with the dual framework and holistic approach, will based on the three successive historical breaking points of the Ukraine Crisis. As three breaking points; the year 2008 which is the starting point of the crisis, when Ukraine has applied for integration into NATO; the year 2014, when the Russia annexed Crimea; and February 24, 2022, when the Russia started the war against Ukraine under the name of“Special Military Operation”, are taken as basis.