Buğday atığı kullanan bir biyokütle enerji santralinin enerjetik ve ekserjetik performanslarının farklı çalışma koşulları altında deneysel olarak incelenmesi
Experimental investigation of energetic and exergetic performances of a biomass power plant using wheat residue under different operating conditions
- Tez No: 994651
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BUKET TURGUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışması, Tokat ilinde kurulu olan buğday atığı yakıtlı bir biyokütle enerji santralinin termodinamik performansını, iki farklı işletme koşulu altında deneysel verilerle incelemektedir. İncelenen durumlar, santralin revizyon öncesi (degazörün kazandan ısıtılması) ve revizyon sonrası (degazörün türbin ekstraksiyonundan ısıtılması) çalışma rejimlerini temsil etmektedir. Çalışmanın temel amacı, santralde uygulanan revizyonun sistem verimi üzerindeki etkisini enerji ve ekserji analizleri ile karşılaştırmalı olarak ortaya koymaktır. Revizyon öncesi durumda, yakıt debisi 7.842 ton/saat olup, termal verim %21.45 ve ekserjetik verim %20.43 olarak hesaplanmıştır. Ekserjetik verimin termal verimden düşük olması, biyokütle yakıtının kimyasal ekserjisinin ısıl değerinden yüksek olmasından kaynaklanmaktadır ve termodinamik olarak beklenen bir sonuçtur. Sistemin verimini artırmak amacıyla, degazör ısıtma yönteminde bir revizyon gerçekleştirilmiştir. Revizyon sonrasında, yakıt debisi 7.156 ton/saate düşmüş, net güç çıkışı ise 6500 kW'tan 6550 kW'a yükselmiştir. Termal verim %21.45'ten %23.68'e, ekserjetik verim ise %20.43'ten %22.56'ya yükselmiştir. Yakıt tüketimi %8.75 oranında azalmıştır. Sonuç olarak, bu çalışma biyokütle enerji santrallerinde sistem entegrasyonunun ve ısı geri kazanım stratejilerinin verim artışındaki önemini ortaya koymaktadır. Degazör ısıtma yöntemindeki basit bir değişiklik ile elde edilen performans iyileştirmesi, benzer santrallerde uygulanabilir pratik bir çözüm sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the thermodynamic performance of a wheat straw-fired biomass power plant located in Tokat province under two different operating conditions using experimental data. The examined conditions represent the plant's pre-revision (deaerator heated from the boiler) and post-revision (deaerator heated from turbine extraction) operating regimes. The main objective of the study is to comparatively reveal the effect of the revision implemented at the plant on system efficiency through energy and exergy analyses. In the pre-revision condition, the fuel consumption rate was 7.842 tons/hour, with thermal efficiency calculated as 21.45% and exergetic efficiency as 20.43%. The fact that exergetic efficiency is lower than thermal efficiency stems from the chemical exergy of biomass fuel being higher than its heating value, which is a thermodynamically expected result. A revision was implemented in the deaerator heating method to improve system efficiency. Following the revision, fuel consumption decreased to 7.156 tons/hour, while net power output increased from 6500 kW to 6550 kW. Thermal efficiency increased from 21.45% to 23.68%, and exergetic efficiency increased from 20.43% to 22.56%. Fuel consumption was reduced by 8.75%. In conclusion, this study demonstrates the importance of system integration and heat recovery strategies in improving efficiency in biomass power plants. The performance improvement achieved through a simple modification in the deaerator heating method presents a practical solution applicable to similar power plants.