Biyostümilant uygulamalarının fasulyede fosforun yarayışlılığı ve verim üzerinde etkisi
Effect of biostimulant applications on phosphorus availability and yield in beans
  1. Tez No: 994650
  2. Yazar: SERAP ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERTAN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmada farklı formda fosfor içeren gübrelerle birlikte uygulanan biyostimülantların Gina fasulye çeşidinde bitki büyüme ve gelişiminin yanı sıra bakla verim ve kalitesi üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Yöntem: Çalışmada tohumların ekimi toprak, kum ve torf karışımı ile doldurulan saksılara yapılmıştır. Öncesinde saksı ortamına farklı içeriklere sahip 6 uygulama (DAP, KF, DAP+HA+BE, KF+HA+BE, DAP+HA+BE+SA+FA ve KF+HA+BE+SA+FA) eklenmiş, kontrol olarak hiçbir gübrenin uygulanmadığı negatif kontrol ve sadece ticari gübrenin uygulandığı pozitif kontrol olarak da uygulamalar oluşturulmuştur. Uygulamaların etkisini belirlemek amacıyla bitkinin büyüme aşamasında bitki boyu, gövde çapı ve yaprak alanı, bitki başına bakla sayısı, bitki başına bakla ağırlığı, hasat sonrasında ise bitki yaş ağırlığı, kök yaş ağırlığı, bitki kuru ağırlığı, kök kuru ağırlığı, yapraktaki klorofil miktarları ile yaprak N, P, K, Ca, Mg, S ve toprak N, P, K, S, Na, B, Cu, Fe, Zn, Mn, pH, EC, kireç ve organik madde ölçümleri yapılmıştır. Bulgular: Çalışmada uygulamalar arasında istatistiksel olarak önemli farklılıkların olduğu belirlenmiştir. Elde edilen verilere göre farklı formda fosfor içeren gübrelerle birlikte uygulanan biyostimülantların bitkilerde kontrol bitkilerine göre bitki boyu, gövde çapı, yaprak ölçüleri, kök gelişimi, klorofil içeriği, bakla verimi, bakla sayısı, ağırlığı ve verim üzerinde olumlu yönde etkiler yaptığı tespit edilmiştir. Sonuç: Farklı formda fosfor içeren gübrelerle birlikte uygulanan biyostimülantların fasulye bitkisinde bitki büyümesi, verim ve kalite yönünden olumlu etkiler oluşturduğu ve sürdürülebilir tarımda uygulanabileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: In this study, the effects of biostimulants applied together with phosphorus containing fertilizers on plant height, stem diameter, leaf dimensions, root development, chlorophyll content, fruit yield, fruit number, weight, length and diameter in Gina bean were investigated. Method: In this study, seeds were sown in pots filled with a mixture of soil, sand, and peat. Prior to sowing, six different treatments with varying fertilizer compositions (DAP, KF, DAP+HA+BE, KF+HA+BE, DAP+HA+BE+SA+FA, and KF+HA+BE+SA+FA) were added to the potting medium. A negative control (without any fertilizer applied) and a positive control (with only commercial fertilizer applied) were also created. To determine the effect of the treatments, plant height, stem diameter, leaf area, number of pods per plant, and pod weight per plant were measured during the growth phase. After harvest, plant fresh weight, root fresh weight, plant dry weight, root dry weight, chlorophyll content in the leaves, and leaf N, P, K, Ca, Mg, S and soil N, P, K, S, Na, B, Cu, Fe, Zn, Mn, pH, EC, lime and organic matter measurements were taken. Findings: The study determined that there were statistically significant differences between the treatments. According to the data obtained, biostimulants applied together with fertilizers containing different forms of phosphorus had positive effects on plant height, stem diameter, leaf size, root development, chlorophyll content, pod yield, pod number, weight, and overall yield in plants compared to control plants. Results: It has been determined that biostimulants applied together with fertilizers containing different forms of phosphorus have positive effects on bean plants in terms of plant growth, yield and quality and can be applied in sustainable agriculture.