Atatürk ile ilişkili saatlerin sanat tarihi açısından incelenmesi
An art historical examination of the clocks associated with Atatürk
  1. Tez No: 994677
  2. Yazar: ÜNAL TANRIVERDİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLBERK BİLECİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Sanat Tarihi, History, Art History
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
Özet
Zamanı ölçmeye ve belirli kıstaslara bölmeye yarayan saatler, Orta Çağ'dan 20. yüzyıla kadar bilimsel ve teknik gelişmelerin izlenebileceği en somut objelerden birisi olmasının yanında estetik değerleri bakımından da büyük öneme sahip objelerdir. Bu çerçevede Atatürk'ün yaşadığı mekânlarda çalışma masasında bulunan“masa saatleri”ile duvarları süsleyen“duvar saatleri”, içerisinde bulundukları mimariyi tamamlayan objeler olması ile Gazi'nin estetik zevkini takip edebileceğimiz önemli objelerdir. Bu saatlerin yanı sıra Atatürk'ün şahsi“cep saatleri”yaşamında ayrı bir öneme sahip olmuş, Çanakkale Savaşı sırasında bir cep saati hayatını dahi kurtarmıştır. Obje olarak saatlerin bir başka özelliği de sanatsal açıdan değerleri yüksek birer diplomatik hediye olmalarıdır. Mevcut literatürde Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün bulunduğu mekânlarda kullandığı, şahsi olarak taşıdığı ve diplomatik hediye olarak aldığı yahut kendisinin hediye ettiği saatler bu bağlamda toplu olarak ele alınmamıştır. Bu tez kapsamında tereke kayıtlarında yer alan saatler, Atatürk'ün hediye ettiği saatler ve kendisiyle ilişkili saatler olmak üzere yaklaşık 30 adet farklı formlardaki Atatürk ile bağlantılı saatler incelenmiştir. Alman, Fransız, Amerikan, İngiliz ve Türk menşeili olan bu saatler; form, teknik özellik ve tezyinat açısından sanat tarihi disiplini çerçevesinde ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Clocks, which serve to measure and divide time according to specific criteria, are among the most concrete objects through which scientific and technical developments from the Middle Ages to the twentieth century can be traced, and they also possess significant aesthetic value. In this context, the“table clocks”placed on Atatürk's desk in the spaces where he lived and the“wall clocks”adorning the interiors constitute important objects through which his aesthetic taste can be followed, as they complement the architecture in which they are situated. In addition to these, Atatürk's personal“pocket watches”held a distinct place in his life, one of which even saved his life during the Gallipoli Campaign. Another characteristic of clocks as objects is their function as diplomatic gifts of high artistic value. In the existing literature, the clocks used by Gazi Mustafa Kemal Atatürk—the founder of the Republic of Türkiye—in the spaces he occupied, the ones he personally carried, and those given or received as diplomatic gifts have not been examined collectively within this framework. Within the scope of this thesis, approximately thirty clocks associated with Atatürk— including those recorded in the estate inventories, those he gifted, and those otherwise related to him—have been examined. These clocks, originating from Germany, France, the United States, England, and Türkiye, have been evaluated within the discipline of art history in terms of their form, technical features, and ornamentation.