Zirkonya katkılı cam iyonomer simanın mekanik ve fiziksel özelliklerinin karşılaştırılmalı olarak araştırılması
  1. Tez No: 99471
  2. Yazar: SEHER ŞORA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ERTUĞRUL SABAH
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
53 ÖZET Çalışmamızda, ürettiğimiz cam iyonomer simana katılan zirkonya tozunun, mekanik ve mikrosızıntı özelliklerine etkisi araştırıldı. Deneysel cam iyonomer siman tozuna % 5 ve % 10 oranlarında zirkonya katılmasının basma dayanıklılığı üzerinde etkili olmadığı tespit edildi. Kontrol grubu (Fuji lonomer Tip II) ve zirkonya katılmamış deneysel cam iyonomer simana göre, % 10 zirkonya katılmasının esneme gücünü arttığı görüldü. % 5 zirkonya katılmasının esneme gücünün azalttığı gözlendi. Deneysel cam iyonomer simanların yüzey sertliklerinin de kontrol grubu (Fuji lonomer Tip II) simana oranla daha düşük değerler elde edildi. Süt dişlerinde Sınıf V kavitelere uygulanan kontrol (Fuji lonomer Tip II) ve deney grubu cam iyonomer simanların boya-geri alma (dye-recovery) yöntemi ile tespit edilen mikrosızıntı özellikleri arasında fark bulunamadı. Alüminyum kalınlığı ile karşılaştırdığımız radyopasite düzeylerine bakıldığında tüm deneysel cam iyonomer siman gruplarının radyopasitelerinin yeterli olmadığı görüldü. Deneysel cam iyonomer simana zirkonya katılmasının radyopasiteyi geliştirdiği ve simanın yoğunluğunu azalttığı görüldü. Çalışmamızda ucuz ve kolay elde edilebilir zirkonyanın, cam iyonomer simanın bazı özelliklerinin geliştirilmesinde olumlu sonuçlar verdiği gözlemlenmiştir. Ürettiğimiz cam iyonomer simanın, maliyeti piyasadaki muadillerine oranla çok daha düşüktür.54 Mikrosertlik, radyopasite ve basma dayanıklılığını arttırıcı alternatif maddelerin araştırılıp değerlendirmesinin, daha ekonomik restoratif materyallerin bulunmasını ve üretimini sağlanacağı kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
55 SUMMARY In our study, zirconia powder which was produced by us added to glass ionomer cement to enhance mechanical and physical properties and to investigate microleakage. 5 % and 10 % zirconia addition had no effect on compressive strength of experimental glass ionomer cement. Tensile strength was increased when 10 % of zirconia was added to the control group compared to Fuji Ionomer Type II cement and experimental glass ionomer cement with zirconia. A decrease has been evaluated when 5 % zirconia was added to glass ionomer cement. The surface hardness of experimental glass cements were higher than the control group. In primary tooth group, there were no significant difference between microleakage results concluded from dye recovery tecnique in control and experimental glass ionomer cements in Class V cavities. When aluminium thickness is compared with radioopasity levels it was found that in all experimental glass ionomer groups radioopasity levels were unsufficient. It was detected that zirconia addition to experimental glass ionomer cement increased radioopasity and decreased density. In our study, it was detected that zirconia addition to glass ionomer cement has improved some properties of the cement.56 As a result, we have concluded that new materials can be used to enhance microhardness, radioopasity and compression strength of various cements.