Ovaören Hitit Dönemi seramiği (2007-2019)
Ovaören Hittite Period pottery (2007-2019)
- Tez No: 994723
- Danışmanlar: PROF. DR. ATAKAN AKÇAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arkeoloji Bilim Dalı
Özet
Kızılırmak'ın yaklaşık 20 km güneyinde, Kapadokya Volkanik Alanı içerisinde yer alan Ovaören Arkeolojik Yerleşim Alanı, üç ayrı kazı sektöründen oluşmaktadır. Nevşehir'in Gülşehir ilçesi sınırları içinde bulunan bu yerleşimde, Yassıhöyük olarak adlandırılan alanda mevcut veriler MÖ 2. binyıldan Roma Dönemi sonlarına kadar uzanan bir iskân sürecine işaret etmektedir. Bu tez çalışması, Yassıhöyük'te tespit edilen Hitit Dönemi seramik buluntularına odaklanarak, Ovaören yerleşiminin söz konusu dönemdeki kronolojik konumunu, seramik repertuarının teknik ve tipolojik özelliklerini ve bölgesel bağlam içindeki yerini ele almaktadır. Bu doğrultuda seramikler, hamur yapısı, yüzey işlenişi ve form özellikleri temelinde sınıflandırılmış; buluntular stratigrafik bağlamları dikkate alınarak ele alınmıştır. Seramik repertuarı, Orta Anadolu'daki çağdaş Hitit merkezlerinden bilinen yayımlı örneklerle karşılaştırılmış; yerel üretim pratikleri ile bölgesel etkileşimlerin izleri ortaya konulmuştur. Böylece Ovaören'in, Kapadokya Bölgesi'nde Hitit çekirdek alanı ile çevre bölgeler arasında üstlendiği rol, seramik buluntular üzerinden tartışmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Located approximately 20 km south of the Kızılırmak River within the Cappadocian Volcanic Province, the Ovaören Archaeological Settlement consists of three distinct excavation sectors. Within this settlement, which lies in the Gülşehir district of Nevşehir Province, the area known as Yassıhöyük has yielded evidence for an occupation sequence extending from the second millennium BC through to the end of the Roman period. This doctoral thesis focuses on the Hittite Period pottery assemblage identified at Yassıhöyük and examines the chronological position of the Ovaören settlement during this period, the technical and typological characteristics of its ceramic repertoire, and its place within the regional context. Within this framework, the pottery assemblage has been classified on the basis of fabric characteristics, surface treatment, and vessel form, with the finds examined in close relation to their stratigraphic contexts. The ceramic repertoire has been compared with published material from contemporary Hittite centers in Central Anatolia, allowing patterns of local production practices and regional interactions to be identified. Through this approach, the role assumed by Ovaören within Cappadocia—positioned between the Hittite core area and its surrounding regions—is discussed on the basis of the ceramic evidence.