Ovaören/Yassıhöyük 2012-2013 kazı sezonu Hitit Dönemi seramikleri
Hittite ceramics Ovaören/Yassıhüyük in 2012-2013 excavation seasons
  1. Tez No: 462176
  2. Yazar: FİLİZ İLHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN YÜCEL ŞENYURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 232
Özet
Nevşehir ili, Ovaören Köyü'nde yer alan Yassıhöyük'te 2012 ve 2013 yıllarında gerçekleştirilen kazı çalışmalarında JF-185 açmasında Hitit Dönemi tabakaları açığa çıkartılmıştır. Hitit Dönemi'ne ait seramikler dört ayrı tabakadan ele geçmiştir. JF-185 açmasında iki yıl boyunca yürütülen çalışmalar sırasında ele geçen toplam 404 seramik parçası incelemeye alınmıştır. Bu seramikler hamur renkleri ve form özelliklerine göre farklı gruplara ayrılmıştır. Her bir parçanın hamur rengi, katkı maddesi ve formu ayrı ayrı incelenemiş ve Ovaören Hitit Dönemi Kap Repertuvarı oluşturulmuştur. Formların ve hamur gruplarının tabakalara göre dağılımları belirlenmiştir. Tanımlanan Hitit Dönemi seramikleri diğer Hitit merkezlerinde açığa çıkarılan kap tipleri ile karşılaştırılmıştır. Bu karşılaştırma sonucunda benzerlikler ve farklılıklar göz önünde bulundurularak Ovaören/Yassıhöyük Hitit Dönemi için bir tarih aralığı verilmeye çalışılmıştır. Anahtar Kelimeler : Ovaören, Hitit, seramik
Özet (Çeviri)
Yassıhöyük Settlement located in Ovaören Village of Nevşehir province. During 2012 and 2013 excavation seasons Hittite Period layers were unearthed in JF-185 trench. The ceramics from Hittite Period were recovered from four different layers. A total 404 ceramic fragments unearthed in JF-185 trench, were examined. These ceramic sherds were divided different groups according to surface colors and form features. The paste color and inclusions of each ceramic fragment was analysed and Ovaören Hittite Ceramic Repetoire was created. The proportional distribution of the ceramic forms and paste groups were determined according to the layers. The identified Hittite ceramics were compared with the types of vessels found in other Hittite centers. As a result of this comparison, it was tried to give a date range considering similarities and differences for Ovaören/Yassihöyük Hittite Period. Anahtar Kelimeler : Ovaören, Hittite, ceramic