Halk öykülerinin eğitim ortamlarında kullanımına yönelik Türkçe öğretmeni görüşlerinin incelenmesi
The analysis of Turkish language teacher opinions on the use of tales in educational settings
- Tez No: 994730
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEVLÜT METİN TÜRKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
Özet
kültürel mirasın önemli bir parçası olan halk öykülerinin genel özelliklerini incelemek ve Türkçe öğretmenlerinin halk öykülerinin eğitim ortamlarında kullanımına yönelik görüşlerini belirlemektir. Araştırma, nicel araştırma yaklaşımlarından sormaca modeline göre yürütülmüştür. Çalışma grubunu 255 Türkçe öğretmeni oluşturmuştur. Veriler, kişisel bilgi formu ile 20 maddeden oluşan beşli derecelendirme ölçeği aracılığıyla toplanmış; verilerin çözümlenmesinde frekans, yüzde, aritmetik ortalama ve standart sapma gibi betimsel istatistikler kullanılmıştır. Ayrıca öğretmen görüşlerinin mesleki deneyim süresi, cinsiyet ve mezuniyet durumuna göre farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemek amacıyla Bağımsız Örneklemler t testi ve Tek Yönlü Varyans Analizi uygulanmıştır. Araştırma bulguları, öğretmenlerin halk öykülerinin toplumda kabul görmüş değerleri yansıttığını, eğitme ve eğlendirme işlevlerini birlikte taşıdığını ve bireylerin toplumsal farkındalık kazanmalarına katkı sağladığını düşündüklerini göstermiştir. Halk öykülerinin hoşgörü, doğruluk, yiğitlik ve dayanışma gibi konular içerdiği; gülmece, atasözü, abartma ve sorgulama gibi anlatım yollarıyla öğrencilerin düşünme süreçlerini desteklediği belirlenmiştir. Ayrıca drama, sorgulama ve kümeleme gibi öğretim yollarının okul düzeniyle uyumlu olduğu ve öğrencilerin derse katılımını artıracağı görüşü öne çıkmıştır. Sonuç olarak halk öykülerinin, eğitim ortamlarında etkili ve işlevsel bir öğretim aracı olarak değerlendirilebileceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the general characteristics of folk tales, which constitute an important component of cultural heritage, and to determine Turkısh language teachers' views on the use of folk tales in educational settings. The research was conducted using the survey model, one of the quantitative research approachesThe study group consisted of 255 Turkish language teachers. Data were collected through a personal information form and a five-point Likert-type scale comprising 20 items. Descriptive statistics such as frequency, percentage, mean, and standard deviation were used to analyze the data. In addition, Independent Samples t-tests and One-Way Analysis of Variance (ANOVA) were applied to determine whether teachers' views differed according to professional experience, gender, and educational background. The findings indicate that teachers believe folk tales reflect socially accepted values, combine educational and entertaining functions, and contribute to individuals' development of social awareness. It was determined that folk tales include themes such as tolerance, honesty, bravery, and solidarity, and that narrative techniques such as humor, proverbs, exaggeration, and questioning support students' thinking processes. Furthermore, teachers emphasized that instructional methods such as drama, inquiry-based learning, and clustering are compatible with the school structure and increase student participation in lessons. In conclusion, folk tales can be considered an effective and functional instructional tool in educational environments.