Şiddete maruz kalan kadınların ebeveynlik davranışları ve çocuklarının ego sağlamlık düzeylerinin incelenmesi
Examining the parenting behaviors of women exposed to violence and the ego stability levels of their children
- Tez No: 994749
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FERYAL SAVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Psikoloji, Social Work, Psychology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
Özet
Şiddete maruz kalan kadınların, ebeveynlik davranışları ile çocuklarının ego sağlamlık düzeylerini bazı değişkenler açısından incelemeyi ve ebeveynlik davranışları ile çocuk ego sağlamlığı arasındaki ilişkiyi ortaya koymayı amaçlayan bu araştırma, nicel bir araştırma olup ilişkisel tarama modeline dayalı olarak yürütülmüştür. Araştırmanın evrenini Türkiye'de 60-72 ay aralığındaki çocukları bulunan şiddete maruz kalan kadınlar ve örneklemini ise evrenden amaçsal örnekleme yoluyla seçilen Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesine bağlı İstanbul ilindeki kadın konukevlerinden hizmet almakta olan 60-72 ay aralığında çocuğu bulunan ve şiddete maruz kalan 97 kadın oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama araçları olarak“Kişisel Bilgi Formu”,“Revize Edilmiş Ebeveynlik Davranışı Envanteri”ve“Çocuk Ego Sağlamlığı Ölçeği”kullanılmıştır. İstatiksel analizler sonucunda, verilerin normal dağılım gösterdiği görülmüş bu doğrultuda örneklem büyüklüğü n>50 olan gruplarda Kolmogorov–Smirnov testi, n<50 olan gruplarda ise Shapiro–Wilk testi uygulanmıştır. Demografik değişkenlere göre toplam ve alt ölçek puanlarının karşılaştırılmasında Mann–Whitney U testi ve Kruskal Wallis testi kullanılmıştır. Yapılan istatiksel analizler sonucunda, ebeveyn davranışlarının ve çocuk ego sağlamlığının çocuk sayısı, evlilik yaşı, evli/birlikte olunan kişi ile yaşama süresi, öğrenim düzeyi, çocuğun okul öncesi eğitim alma durumu ve süresi, annenin maruz kaldığı şiddet türü ve sıklığı, sosyal destek unsurlarının varlığı, birden fazla konukevi deneyimi ve sıklığı gibi değişkenlere göre farklılaştığı tespit edilmiştir. Ayrıca annelerin duyarlılık/sıcaklık puanları ile çocuk ego sağlamlığı arasında pozitif yönlü orta düzeyde bir ilişki saptanırken kontrol ve düşmanlık/kızgınlık puanları ile çocuk ego sağlamlığı arasında negatif yönlü bir ilişki olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study, which aims to examine the parenting behaviors of women exposed to violence and the ego resilience levels of their children in terms of certain variables, as well as to reveal the relationship between parenting behaviors and children's ego resilience, is a quantitative research conducted based on the relational survey model. The population of the study consists of women in Turkey who have been exposed to violence and have children aged between 60 and 72 months. The sample, selected from this population through purposive sampling, includes 97 women who have been exposed to violence, have children aged between 60 and 72 months, and are receiving services from women's shelters affiliated with the Ministry of Family and Social Services in Istanbul.“Personal Information Form”,“Revised Parenting Behavior Inventory”and“Child Ego Resiliency Scale”were used as data collection tools in the study. As a result of the statistical analyses, the data were found to follow a normal distribution; accordingly, the Kolmogorov–Smirnov test was applied to groups with a sample size of n > 50, and the Shapiro–Wilk test was applied to groups with a sample size of n < 50. In comparing total and subscale scores according to demographic variables, the Mann–Whitney U test and the Kruskal–Wallis test were used. As a result of the statistical analysis, it was determined that parental behaviors and children's ego resilience differed according to variables such as the number of children, age at marriage, duration of living with the spouse/partner, level of education, the child's preschool education status and duration, the type and frequency of violence experienced by the mother, the presence of social support factors, and the presence and frequency of multiple shelter experiences.The analyses revealed a statistically significant relationship between the total child ego resilience score and the subscale scores of parenting behaviors. In addition, a positive moderate-level relationship was found between mothers' sensitivity/warmth scores and children's ego resilience, whereas a negative relationship was found between control and hostility/anger scores and children's ego resilience.