Normal popülasyonda yaşa ve cinsiyete bağlı kardiyak strain değişkenliği ve miyokardiyal T1/T2 haritalama ile korelasyonu
Age- and sex-related variability of cardiac strain in the normal population and its correlation with myocardial T1/T2 mapping
  1. Tez No: 994750
  2. Yazar: MERT AKSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN YİĞİT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç Bu çalışmanın amacı, sağlıklı bireylerde kardiyak manyetik rezonans görüntüleme (KMRG) ile elde edilen miyokardiyal strain parametrelerinin normatif değerlerini 'feature tracking' (FT) yöntemiyle belirlemek, bu parametrelerin yaş ve cinsiyet ile ilişkisini değerlendirmek ve T1/T2 haritalama parametreleri ile bağlantısını incelemektir. Gereç ve Yöntem Tek merkezli retrospektif çalışmaya, 2010–2025 tarihleri arasında 1.5 Tesla cihaz ile KMR incelemesi yapılan, klinik ve görüntüleme bulguları doğrultusunda kardiyak açıdan sağlıklı kabul edilen olguların retrospektif olarak dahil edildi. Toplumsal normogram çıkarılması, yaş ve cinsiyetin etkilerini homojen bir şekilde analiz etmek amacıyla çalışmaya dahil edilen tüm hastalar içerisinden yaş ve cinsiyetlerine göre homojen eşit üç grup oluşturuldu. Feature tracking yöntemi ile sol ventrikül, sağ ventrikül ve atriyumların strain analizleri ile sol ventriküle ait T1/T2 haritalama ölçümleri gerçekleştirildi. Referans aralıkları parametrik ve nonparametrik yöntemlerle hesaplandı. Bulgular Çalışmaya 202 hasta (92 kadın, 110 erkek) dahil edilmiş olup yaş ortalaması 43,7±16,4 yıl, ortalama BSA 1,89±0,20 m² idi. Uzun aks FT ile LV myokardiyal GCS -25,53±3,60 ve GLS -21,90±3,65; endokardiyal GCS -37,77±5,79 ve GLS -25,42±4,21; GRS 68,80±15,10 bulundu. Global natif T1 ve T2 zamanı sırasıyla 1016,2±28,6 ms ve 49,0±2,9 ms'idi. Sol ventrikül global sirkümferensiyal strain değerlerinin yaşla birlikte cinsiyetten bağımsız ve anlamlı düzeyde daha negatifleştiği saptandı. Kadınların sol ventrikül global strain ve sağ atriyal strain parametrelerinde erkeklere göre anlamlı olarak daha iyi değerlere sahip olduğu görüldü. Sol atriyal global longitudinal strain ve sağ ventrikül serbest duvar strain değerlerinde yaş ve cinsiyet arasında anlamlı bir etkileşim izlendi. Global strain parametreleri ile T1/T2 haritalama değerleri arasındaki zayıf korelasyonun, yaş ve cinsiyet faktörleri için düzeltme yapıldığında anlamlılığını yitirdiği görülürken midventriküler strain ile T2 zamanı ilişkisi anlamlılığını korudu (partial r=-0.207, p=0,0057). Sonuç KMR-FT ile çok odacıklı ve strain ölçümleri için yaş ve cinsiyete göre tabakalandırılmış normatif referans aralıkları sunulmuştur. KMR strain parametreleri yaş ve cinsiyetten önemli ölçüde etkilenmektedir; bu nedenle klinik değerlendirmede tek bir referans aralığı yerine yaş ve cinsiyete göre tabakalandırılmış normatif değerler kullanılmalıdır. Ayrıca strain ve haritalama parametreleri arasındaki ilişkinin demografik faktörlerden bağımsız olmaması, bu iki yöntemin farklı biyolojik eksenleri yansıttığını ve kardiyak incelemede birbirini tamamlayıcı nitelikte olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Objective The aim of this study is to determine the normative values of myocardial strain parameters obtained by cardiac magnetic resonance (CMR) imaging using the feature tracking (FT) method in healthy individuals, to evaluate the relationship of these parameters with age and sex, and to examine their association with T1/T2 mapping parameters. Materials and Methods In this single-center retrospective study, subjects considered cardiovascularly healthy based on clinical and imaging findings who underwent 1.5 Tesla Cardiac Magnetic Resonance imaging between 2010 and 2025 were included. To establish normative data and homogeneously analyse the effects of age and sex, participants were stratified into three equal groups based on age and gender. Strain analyses of the left ventricle (LV), right ventricle (RV), and atria were performed using feature tracking, and LV T1/T2 mapping measurements were obtained. Reference intervals were calculated using parametric and non-parametric methods Results 202 patients (92 female, 110 male) were included in the study. In the study group, the mean age was 43.7±16.4 years and the mean BSA was 1.89±0.20 m². Via long-axis FT, myocardial LV GCS and GLS were -25.53±3.60 and -21.90±3.65, respectively; endocardial GCS and GLS were -37.77±5.79 and -25.42±4.21; and GRS was 68.80±15.10. Global native T1 and T2 were 1016.2±28.6 ms and 49.0±2.9 ms, respectively. Left ventricular global circumferential strain values were found to become independently and significantly more negative with increasing age. Females demonstrated significantly better left ventricular global strain and right atrial strain parameters compared to males. A significant interaction between age and sex was observed in left atrial global longitudinal strain and right ventricular free wall strain values. While the weak correlation between global strain parameters and T1/T2 mapping values lost significance when adjusted for age and sex, the relationship between midventricular strain and T2 remained significant (partial r=-0.207, p=0.0057). Conclusion Normative reference ranges stratified by age and sex for multi-chamber strain measurements via CMR-FT are presented. CMR strain parameters are significantly influenced by age and sex; therefore, age- and sex-stratified normative values should be used in clinical evaluation instead of a single reference range. Furthermore, the fact that the relationship between strain and mapping parameters is not independent of demographic factors suggests that these two methods reflect different biological axes and are complementary in cardiac evaluation.