Expansion strategies of intermediaries and survivors in adeveloping market context - case of Türkiye
Gelişme yolundaki bir piyasa bağlamında aracıların ve sürekli ihracatçıların ihracatta yayılma stratejileri - Türkiye örneği
- Tez No: 994754
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÇOLAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Türkiye'ye ait 2010–2022 dönemine ilişkin firma–ürün–pazar düzeyindeki verileri kullanarak, sürekli ihracatçıların (survivor) düzensiz aralıklarla ihracat yapanlara (occasional exporters) kıyasla ihracatın yoğunlaşma (intensive) ve yayılma (extensive) marjlarına daha fazla katkı sağlayıp sağlamadığını ve aracıların (intermediaries) yayılma marjına daha fazla katkıda bulunup bulunmadığını incelemektedir. Literatürün gelişmiş ekonomilere dair ve genelde toplulaştırılmış verilere dayanan yapısının aksine, bu çalışma detaylı Türkiye verileri kullanarak sürekli ihracatçılar, düzensiz aralıklarla ihracat yapan firmalar ve aracıların ihracatını analiz etmekte, firma bazlı yıllık ihracat detayında ihracat marjlarını ayrıştırmaya imkan sağlayan özgün bir ayrıştırma metodu önermektedir. Dokuz hipotezi test eden bu çalışma, sürekli ihracatçıların aynı büyüklükteki düzensiz aralıklarla ihracat yapan firmalara göre toplam ihracatta (≈2,7 kat) ve yoğunlaşma marjında (≈3,3 kat) baskın olduğunu göstermektedir. Bu yönüyle bu çalışma, gelişmekte olan piyasalar bağlamında Bilgi Temelli Yaklaşıma (KBV) dair ilk ampirik kanıtları sunan çalışmalardan birisidir. Yayılma marjına ise düzensiz aralıklarla ihracat yapan firmaların daha fazla katkı sağladığını ortaya koymaktadır. Aracılar, üretici-ihracatçılara kıyasla daha geniş ürün portföyüne sahiptir. Öte yandan aynı büyüklükteki üretici-ihracatçılara kıyasla yayılma marjına daha fazla katkı yaptıklarına ilişkin zayıf nitelikte bulgular elde edilmiştir. Dikkat çekici şekilde, sürekli-ihracatçı aracılar yoğunlaşma marjında aynı büyüklükteki sürekli-ihracatçı üreticilere göre %93 daha yüksek performans sergilemektedir. Bu bulgular, ihracat yayılma stratejileri konusundaki tartışmaları şirketlerin heterojen yapılarına vurgu yaparak çözüme kavuşturmakta, gelişmekte olan pazarlardaki aracılarla ilgili teorilere katkı sağlarken politika yapıcılarına uygulanabilir öneriler sunmaktadır. Ayrıca çalışma ile önerilen ihracat marjlarına yönelik ayrıştırma metodu, geleneksel yaklaşımlara kıyasla ihracat analizi açısından daha net sonuçlar ve farklı tespit imkânları sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigates whether survivor exporters (continuous exporters, 2010–2022) contribute more to intensive and extensive margins of exports than occasional exporters, and whether intermediaries drive the extensive margin, using granular firm–product–destination data from Türkiye. Departing from previous studies that have focused on high-income countries and aggregate decompositions, this study, based on a-highly-detailed data from Türkiye, analyzes exports of survivors, occasional exporters, and intermediaries of Türkiye and suggests a novel firm-level decomposition of export margins based on annual nominal levels rather than growth rates. Testing nine hypotheses, this study showed that survivors dominate total exports (≈2.7 times higher) and the intensive margin (≈3.3 times higher) compared to occasional exporters of the same size. The findings offer one of the first Knowledge Based View (KBV) evidence in an emerging market context, while occasional exporters dominate the extensive margin. Meanwhile, intermediaries have larger product portfolios and contribute substantially to the extensive margin, but their advantage over producer-exporters is weak and mostly limited to smaller firms in specific sectors. Survivor intermediaries, however, outperform survivor producers on the intensive margin by 93%. The findings resolve debates on margin dominance and export strategies through firm heterogeneity, refine theories on intermediaries in emerging markets, and provide policymakers with actionable recommendations: emphasizing export continuity and intermediary ecosystems over quantity-focused promotion. Also, the new decomposition method used in this study enables more precise trade dynamics analysis and policy evaluation than traditional aggregate approaches.