Farklı kavite dezenfeksiyon yöntemlerinin streptococcus mutans'a etkinliklerinin değerlendirilmesi ve kompomer restorasyonların mikrosızıntı ve bağlanma kuvvetlerine etkileri
The evaluation of the different cavity disinfection methods on streptococcus mutans and effects of these methods to microleakage and bond strength on compomer restorations
- Tez No: 293415
- Danışmanlar: PROF. DR. NURHAN ÖZTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Çalışmamızın amacı; klorheksidin (Cavity Cleanser) içeren bir kimyasal kavite dezenfektanının ve ozon (HealOzone) uygulamasının S. mutans üzerine antibakteriyel etkinliklerinin araştırılması ve süt dişi kompomer restorasyonları öncesinde kullanımlarının mikrogerilme ve mikrosızıntı değerlerine etkilerinin in-vitro incelenmesidir.Çalışmanın birinci bölümünde, 21 adet çürüksüz üçüncü büyük azı dişinde diş kavite yöntemi kullanılarak Cavity Cleanser ve ozon uygulamasının, S. mutans, üzerine etkinlikleri araştırıldı. Bu amaçla 3 gruba(n= 7) ayrılan dişler üzerinde, biri kontrol olmak üzere 4 adet standart kavite açıldı. Mikroorganizma ile enfekte edilen kavitelere materyaller uygulanarak kompomer rezin ile kapatıldı. 72 saatlik inkübasyon süresi sonunda kavitelerden dentin talaşları toplanarak uygun besiyerine ekildi ve mikroorganizma sayımları (cfu/ml) yapıldı.Çalışmanın ikinci bölümünde, çürüksüz 30 adet süt I. ve II. azı dişi düz dentin yüzeyi elde edilinceye kadar aşındırılıp 3 gruba (n=10) ayrıldı. Her gruba ozon ve Cavity Cleanser uygulamalarından biri yapılarak kompomer rezin ile restore edildi. Kontrol grubuna hiçbir işlem yapılmadan restore edildi. Bu uygulamaların, restorasyonların mikrogerilme bağlanma dayanımına etkisi araştırıldı. Bu amaçla hazırlanan örneklerden, dentin çubukları elde edilerek mikrogerilme testine tabi tutuldu.Çalışmanın üçüncü bölümünde aynı test materyallerinin süt dişi kompomer restorasyonlarının mikrosızıntısına etkisi araştırıldı. 30 adet çürüksüz süt I. ve II. azı dişinin vestibül yüzey kole bölgesinde hazırlanan V. sınıf kavitelere materyaller uygulanarak kompomer ile restore edildi. Termal siklus ve bazik fuksin ile boyama işlemlerinden sonra dişler restorasyonun ortasından geçecek biçimde ikiye ayrıldı ve yüzeyler stereomikroskopta incelendi. Çalışmamızın verilerinin değerlendirilmesinde Tek Yönlü Varyans analizi, post hoc Tukey testi, Kruskal Wallis testi ve Mann Whitney U testi kullanıldı.Çalışmanın mikrobiyolojik incelemesinde gruplar arasındaki farklılık istatistiksel olarak önemli bulunmuştur(p0.05), Cavity Cleanser grubunda bağlanma kuvvetleri anlamlı düzeyde azalmıştır (p0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the antibacterial effect of cavity disinfectant which contain chlorhexidine (Cavity cleanser) and ozone application(Healozone) on S. mutans, and also to search their effects in vitro, on microtensile bond strength and microleakage of compomer restorations on primary teeth .In the first part, antibacterial effect of Cavity Cleanser and ozone application on S. mutans, was evaluated by tooth cavity method using 21 third molar teeth. Teeth were divided into three groups (n=10). Four standart cavities one of which was used as control, were prepared on each tooth surface. Materials were applied on these cavities that were inoculated by S. mutans and then sealed temporarily. Dentin chips were collected after 72 hours incubation period and cultured on the appropriate broth. The number of bacteria recovered (cfu/ml) was determined.In the second part, the effect of cavity cleanser and ozone application, on the microtensile bond strength of compomer restorations was evaluated. 30 primary first and second molar teeth without caries were ground to expose dentin surface and divided into 3 groups (n=10). After the application of materials, teeth were restored with compomer restorations. Dentin sticks were obtained from these specimens and used for microtensile bond strength test.In the third part, the effect of the same materials on the microleakage of compomer restorations was tested. Class V cavities were prepared on the fasial surfaces of 30 sound primary first and second molars in which materials were applied and restored with compomer. Teeth were thermocycled, stained with basic fuschine, sectioned for microleakage evaluation and examined under stereomicroscope. Kruskall-Wallis, Mann-Whitney U , one-way Anova, Post hoc Tukey?s tests were used in the statistical evaluation of our tests.In microbiological search of the study, the difference among the groups has been found significantly important statistically(p0.05), but cavity cleanser grup has been found significantly important than the others grups (p0,05).Ozone neither effect bond strength nor microleakage. In primary tooth compomer restorations, ozone application could be an anlternative cavity disinfection method because of ozone?s highest cavity disinfection activity.