Türkiye ve Japonya altıncı sınıf matematik ders kitaplarındaki ortak konuların matematik okuryazarlığı açısından incelenmesi
Analysis of common topics in Turkish and Japanese sixth grade mathematics textbooks in terms of mathematical literacy
- Tez No: 994773
- Danışmanlar: PROF. DR. TUBA GÖKÇEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Eğitim ve Öğretim, Mathematics, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı altıncı sınıf Türkiye ve Japonya matematik ders kitaplarındaki ortak konuların matematik okuryazarlık boyutları açısından karşılaştırmaktır. Araştırmada karşılaştırma kriteri olarak matematik okuryazarlığının boyutları olan içerik ve süreç boyutu seçilmiştir. Türkiye ders kitabında 335 tane soru, Japonya matematik ders kitabında 456 tane soru doküman analizi ile incelenmiştir. Doküman analizi yapılırken literatür taraması sonucunda matematiksel içerik boyutu için belirlenen anahtar kelimeler ve matematiksel süreç boyutu için belirlenen göstergelerin yer aldığı tablolar kullanılmıştır. Literatür taraması sonucunda hazırlanan tablolar ve analiz edilen soruların %12,6'sı araştırmanın geçerlilik ve güvenirliğini arttırmak için alanında uzman kişilerinin görüşlerine sunulmuştur. İnceleme sonucunda matematiksel içerik boyutunda Türkiye ve Japonya ders kitabında en fazla çokluk alt boyutuna ait soru olduğu tespit edilmiştir. Matematiksel içerik boyutunda Türkiye ders kitabında en az belirsizlik ve veri alt boyutuna ait soruya yer verilirken Japonya ders kitabında ise en az uzay ve şekil alt boyutuna ait sorunun yer alması ulaşılan sonuçlar arasındadır. Matematiksel süreç boyutu açısından Türkiye ve Japonya ders kitabında en fazla kullanma alt boyutuna ait soru yer almaktadır. Türkiye ve Japonya ders kitabında kullanma alt boyutunu sırası ile formülleştirme ve yorumlama alt boyutu takip etmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare the common topics in the sixth grade Turkish and Japanese mathematics textbooks in terms of mathematical literacy dimensions. The dimensions of mathematical literacy, content and process, were selected as the comparison criteria in the study. 335 questions in the Turkish textbook and 456 questions in the Japanese mathematics textbook were examined through document analysis. While document analysis was being conducted, the keywords determined for the mathematical content dimension and the tables containing the indicators determined for the mathematical process dimension as a result of the literature review were used. The tables prepared as a result of the literature review and 12.6% of the analyzed questions were presented to the opinions of experts in the field in order to increase the validity and reliability of the research. As a result of the review, it was determined that the Turkish and Japanese textbooks had the most questions related to the multiplicity sub-dimension in the mathematical content dimension. While the Turkish textbook had the fewest questions related to the uncertainty and data sub-dimension in the mathematical content dimension, the Japanese textbook had the fewest questions related to the space and shape sub-dimension. In terms of the mathematical process dimension, the Turkish and Japanese textbooks had the most questions related to the usage sub-dimension. In the Turkish and Japanese textbooks, the sub-dimension of use is followed by the sub-dimension of formulation and interpretation, respectively.