Sağlık çalışanlarında etik liderlik, örgütsel güven ve örgütsel demokrasinin incelenmesi: Bir kamu hastanesinde uygulama
An examination of ethical leadership, organizational trust, and organizational democracy among healthcare workers: A case study in a public hospital
  1. Tez No: 994777
  2. Yazar: HABİBE TÜRKMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İNCİ FATMA KURTULGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada sağlık çalışanlarının örgütsel demokrasi, örgütsel güven ve etik liderlik algıları incelenmiştir. Çalışmanın amacı, sağlık kurumlarında demokratik yönetim anlayışı, güven kültürü ve etik liderlik uygulamalarının sağlık çalışanlarının algılarıyla ilişkisini ortaya koymaktır. Araştırma, nicel araştırma yöntemine dayalı olarak betimsel ve ilişkisel tarama modeli ile gerçekleştirilmiştir. Çalışma evrenini kamu hastanelerinde görev yapan sağlık çalışanları oluşturmuş, örneklem grubuna gönüllülük esasına göre katılım sağlanmıştır. Veriler, örgütsel demokrasi, örgütsel güven ve etik liderlik ölçeklerinden oluşan anket aracılığıyla toplanmış; SPSS programında frekans, t-testi, ANOVA ve korelasyon analizleri ile değerlendirilmiştir. Bulgular, sağlık çalışanlarının örgütsel demokrasi algılarının orta-yüksek düzeyde olduğunu, güven ortamının güçlü olduğunu ve yöneticilerin genel olarak etik liderlik davranışları sergilediğini göstermektedir. Demografik değişkenlere göre bazı farklılıklar bulunmuş; özellikle eğitim düzeyine göre örgütsel demokrasi algısının anlamlı biçimde farklılaştığı saptanmıştır. Ayrıca örgütsel demokrasi, örgütsel güven ve etik liderlik kavramları arasında anlamlı ilişkiler olduğu görülmüştür. Sonuç olarak, sağlık kurumlarında demokratik yönetim anlayışı, güven kültürü ve etik liderlik uygulamalarının çalışan algıları açısından önemli bir yönetsel yaklaşım olduğu değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Ac. Title. Name SURNAME (Member)This study examines healthcare workers' perceptions of organizational democracy, organizational trust, and ethical leadership. The aim of the study is to explore the relationship between democratic management practices, a culture of trust, and ethical leadership practices and healthcare workers' perceptions in healthcare institutions. The research was conducted using a quantitative research method based on a descriptive and relational survey design. The population of the study consisted of healthcare workers employed in public hospitals, and the sample was formed on a voluntary basis. Data were collected through a questionnaire comprising organizational democracy, organizational trust, and ethical leadership scales, and were analyzed using frequency analysis, t-tests, ANOVA, and correlation analyses in the SPSS software. The findings indicate that healthcare workers' perceptions of organizational democracy are at a moderate-to-high level, the organizational trust environment is strong, and managers generally exhibit ethical leadership behaviors. Differences were observed according to demographic variables; in particular, organizational democracy perceptions were found to differ significantly by education level. In addition, significant relationships were identified among organizational democracy, organizational trust, and ethical leadership. In conclusion, democratic management practices, a culture of trust, and ethical leadership practices are evaluated as important managerial approaches in healthcare institutions in terms of employees' perceptions.