Diabolical others of Victorian gothic: A postcolonial glance at Brontë's Wuthering Heights, Le Fanu's Carmilla, and Stoker's Dracula
Viktorya gotik edebiyatının şeytani ötekileri: Brontë'nin Wuthering Heights, Le Fanu'nun Carmilla ve Stoker'ın Dracula romanlarına postkolonyal bir bakış
- Tez No: 994781
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH YÜCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
Özet
Bu tez, postkolonyal bir bakış açısıyla Brontë'nin Wuthering Heights, Le Fanu'nun Carmilla ve Stoker'ın Dracula romanlarının Viktorya dönemi kaygılarının Viktorya Gotik edebiyatında temsilini inceler. On dokuzuncu yüzyıldaki emperyal kaygıların ve ırksal hiyerarşilerin, ırksallaştırılmış, feminize edilmiş ve şeytanlaştırılmış ötekilerin tasviri aracılığıyla bu romanlara nasıl yansıtıldığını araştırır. Edward Said ve Homi K. Bhabha da dahil olmak üzere postkolonyal eleştirmenlerin teorilerini bu romanlara uygulayarak, Oryantalizm, taklit, tersine sömürgeleştirme ve yozlaşma gibi temel kavramlara odaklanır ve Viktorya Gotik yazarlarının on dokuzuncu yüzyıl kaygılarını göstermek için korku temalarını nasıl kullandıklarını ve Doğu'nun Batı'nın üstünlüğünü tehdit eden yozlaşmış, ast, canavarca ve ırksal öteki tasvirini ortaya koymayı hedefler.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the representations of Victorian anxieties in Victorian Gothic literature by analysing Brontë's Wuthering Heights, Le Fanu's Carmilla, and Stoker's Dracula through a postcolonial lens. It examines how the imperial anxieties and racial hierarchies in the nineteenth century are reflected in these novels through the portrayal of the racialised, feminised, and demonised others. It applies the theories of postcolonial critics, including Edward Said and Homi K. Bhabha, focusing on key concepts such as Orientalism, mimicry, reverse colonisation, and degeneration to reveal the ways in which Victorian Gothic authors utilised themes of horror to demonstrate nineteenth-century anxieties. This study aims to reveal how the East is demonstrated as the racial other threatening Western supremacy by their depiction as degenerate, inferior, and monstrous others.