Yerli ürün, lüks marka algısı ve satın alma tarzları üzerine bir araştırma
A study on local product, luxury brand perception and purchasing styles
- Tez No: 994788
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMED ENES SAYIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finans ve Bankacılık Ana Bilim Dalı
Özet
Günümüzde tüketim tercihlerinin ardında yatan psikolojik ve sosyokültürel dinamikler, lüks markalara yönelik algının çok boyutlu bir yapı kazandığını göstermektedir. Lüks marka algısı; finansal, fonksiyonel, sosyal ve genel lüks algısı gibi unsurları kapsayarak, tüketicilerin bir markaya atfettikleri anlamı derinleştirmektedir. Öte yandan, küresel markaların yaygın etkisi karşısında yerli ürünlere yönelik tutum, tüketicinin milli kimlik, kalite algısı ve ekonomik kaygılarla şekillenen tercihlerini ortaya koyan önemli bir göstergedir. Bu dinamiklerin birleşiminde ise satın almaya yönelik tutum ve davranışlar ön plana çıkmaktadır. Mükemmeliyetçilik, marka ve moda odaklılık, düşünmeden alışveriş, kararsızlık, alışverişten kaçınma gibi farklı satın alma tarzları, tüketici davranışlarının biçimsel ifadesini sunmaktadır. Bu çalışmanın amacı, tüketicilerin yerli ürüne karşı tutumları, lüks marka algıları ve satın alma tarzları ile bu değişkenler arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırmada, bireylerin yerli ürün tercihleri ile lüks tüketime yönelik tutumları arasındaki bağlar ortaya konulmaya çalışılmış; ayrıca satın alma davranışları üzerinde lüks marka algısını etkisi analiz edilmiştir. Çalışmada nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel karşılaştırmalı tarama deseni kullanılmış, veriler İstanbul'da yaşayan 434 katılımcıdan anket yoluyla elde edilmiştir. Anket kapsamında çalışmanın değişkenlerine ilişkin ölçeklerin yanı sıra kombi/klima satın alımında kullanılan tercih kriterini puanlamaları istenerek alışverişlerinde önem atfettikleri değerler tespit edilmiştir. SPSS programı aracılığıyla tanımlayıcı istatistikler, güvenilirlik testleri yapılmış, t-testi ve ANOVA ile farklılıklar incelenmiş, korelasyon ve regresyon analizleri ile ilişkiler test edilmiştir. Verilerin analizi neticesinde demografik özelliklere ve yerli ürün tercihine göre lüks marka algısı ve satın alma tarzlarının farklılaştığı tespit edilmiştir. Ayrıca lüks marka algısı ve alt boyutlarıyla satın alma tarzları ölçeğinin alt boyutları arasında anlamlı ilişkiler olduğu görülmüştür. Elde edilen bulgular, yerli ürün tercihlerinin lüks marka algısının oluşumunda ve satın alma tarzlarının şekillenmesinde etkili olduğunu; ayrıca, lüks marka algısının satın alma tarzlarının belirlenmesinde önemli bir rol oynadığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Today, the psychological and sociocultural dynamics behind consumer preferences show that perceptions of luxury brands have taken on a multidimensional structure. The perception of luxury brands encompasses elements such as financial, functional, social, and general perceptions of luxury, deepening the meaning consumers attribute to a brand. On the other hand, attitudes toward local products in the face of the widespread influence of global brands are an important indicator of consumers' preferences, which are shaped by national identity, quality perceptions, and economic concerns. In the combination of these dynamics, attitudes and behaviors toward purchasing come to the fore. Different purchasing styles, such as perfectionism, brand and fashion orientation, impulsive shopping, indecision, and avoidance of shopping, provide a formal expression of consumer behavior. The aim of this study is to examine consumers' attitudes toward domestic products, their perceptions of luxury brands, their purchasing styles, and the relationship between these variables. The study sought to reveal the links between individuals' preferences for domestic products and their attitudes toward luxury consumption; it also analyzed the effect of luxury brand perception on purchasing behavior. The study used a correlational comparative survey design from quantitative research methods, and data were obtained from 434 participants living in Istanbul through a questionnaire. In addition to scales related to the variables of the study, participants were asked to rate the criteria used in purchasing combi/air conditioners, thereby identifying the values they considered important in their purchases. Descriptive statistics and reliability tests were performed using the SPSS program, differences were examined using t-tests and ANOVA, and correlations and regression analyses were used to test relationships. The analysis of the data revealed that luxury brand perception and purchasing styles differed according to demographic characteristics and preference for domestic products. Additionally, significant relationships were observed between luxury brand perception and its sub-dimensions and the sub-dimensions of the purchasing style scale. The findings reveal that preferences for local products influence the formation of luxury brand perceptions and the shaping of purchasing styles, and that luxury brand perceptions play an important role in determining purchasing styles.