Libya'da etnik çeşitlilik ve aşiretlerin yönetim üzerindeki etkisi
Ethnic diversity and the influence of tribes on governance in Libya
  1. Tez No: 994796
  2. Yazar: MOHAMMED ABRAHEEM OMAR HASI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERAJ AHSAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
Özet
Libya, tarihsel olarak yalnızca Kuzey Afrika'nın değil, aynı zamanda Akdeniz, Arap Yarımadası ve Sahra Altı Afrika'nın kesişim noktasında yer alan çok katmanlı bir siyasal ve toplumsal yapıya sahiptir. Bu yapının en belirgin unsurlarından biri ise güçlü ve yaygın aşiret örgütlenmeleridir. Libya'da devlet inşası süreçlerinin başarısı ya da başarısızlığı, büyük ölçüde bu aşiret yapılarıyla kurulan ilişkinin niteliğine bağlıdır. Aşiretler, yalnızca geleneksel sosyal birimler olarak değil; aynı zamanda yerel düzeyde yönetişim boşluklarını dolduran, siyasal temsilde etkili olan ve güvenlik yapılarında belirleyici rol oynayan aktörlerdir. Bu bağlamda, Libya'daki etnik çeşitlilik ve aşiret yapılarını analiz etmek hem devlet kuramı hem de geçiş dönemi yönetişimi açısından önem arz etmektedir. Bu tezde, üç bölüm altında Libya'daki aşiret yapılarının ve etnik kimliklerin devlet otoritesi üzerindeki etkileri çok yönlü biçimde ele alınmıştır. Birinci bölümde, Libya'nın tarihsel ve sosyopolitik bağlamı ortaya konularak, başlıca etnik gruplar ve aşiretlerin tarihsel kökenleri ile devlet yapısıyla ilişkileri incelenmiştir. İkinci bölümde, aşiretlerin siyasal iktidar, kamu kurumları ve milis yapılanmaları üzerindeki etkileri değerlendirilmiş; özellikle Kaddafi dönemi sonrası gelişen paralel yönetim yapıları ele alınmıştır. Üçüncü bölümde, devlet inşası sürecinde ulusal kimlik ile aşiret bağlılıkları arasındaki gerilimler analiz edilmiş; geçiş dönemi adaleti, barış süreçleri ve kapsayıcı yönetişim arayışlarına odaklanılmıştır. Sonuç bölümünde ise tez çalışmasının bulguları sunularak, Libya özelinde federalizm ve âdem-i merkeziyetçilik tartışmaları ile aşiret yapılarının bu süreçlerdeki rolü değerlendirilmiş, kapsayıcı devlet inşası için önerilere yer verilmiştir. Bu çerçevede çalışma, Libya'da istikrarlı ve kapsayıcı bir devlet yapısı oluşturma çabalarının, geleneksel toplumsal dinamikleri dikkate almadan başarıya ulaşamayacağını savunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Libya has historically possessed a multilayered political and social structure, situated not only within North Africa but also at the intersection of the Mediterranean, the Arabian Peninsula, and Sub-Saharan Africa. One of the most prominent elements of this structure is the strong and widespread tribal organization. The success or failure of state-building processes in Libya largely depends on the nature of the relationship established with these tribal structures. Tribes function not only as traditional social units but also as actors that fill governance vacuums at the local level, influence political representation, and play decisive roles in security frameworks. In this context, analyzing Libya's ethnic diversity and tribal configurations is of critical importance for both state theory and transitional governance. This thesis examines the impact of tribal structures and ethnic identities on state authority in Libya through a three-part framework. The first chapter outlines Libya's historical and socio-political background, analyzing the origins of major ethnic groups and tribes, as well as their relationship with state structures. The second chapter assesses the influence of tribes on political power, public institutions, and militia formations, with a particular focus on the emergence of parallel governance structures in the post-Gaddafi era. The third chapter explores the tension between national identity and tribal affiliation during the state-building process, focusing on transitional justice, peacebuilding efforts, and the quest for inclusive governance. In the conculusion, the thesis presents its findings, evaluates the debates surrounding federalism and decentralization in the Libyan context, and discusses the role of tribal structures in these processes, offering policy recommendations for inclusive state formation. In this framework, the study argues that efforts to establish a stable and inclusive state in Libya cannot succeed without acknowledging and incorporating the country's traditional social dynamics.