Dijital dönüşüm ve karlılık ilişkisi: Türk bankacılık sektöründe bir araştırma
The relationship between digital transformation and profitability: A study on the Turkish banking sector
- Tez No: 994797
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELTEM ECE ÇOKMUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışması, dijital bankacılık faaliyetlerinin Türk bankacılık sektöründe banka kârlılığı üzerindeki kısa ve uzun vadeli etkilerini analiz etmeyi amaçlamaktadır. Çalışmada 2012 yılının birinci çeyreğinden 2024 yılının son çeyreğine kadar olan çeyreklik dijital ve finansal veriler kullanılmış ve analizler EViews 12 yazılımında otoregresif dağıtılmış gecikmeli (ARDL) modeli ile gerçekleştirilmiştir. Bağımlı değişken olarak bankaların ortalama aktif karlılığı (ROA) ve ortalama özkaynak karlılığı (ROE) iki önemli finansal performans göstergesi kullanılmıştır. Bağımsız değişkenler ise dört temel dijital bankacılık göstergesinden oluşmaktadır. Bunlar sırasıyla; internet bankacılığı müşteri sayısı (NIBC), mobil bankacılık müşteri sayısı (NMBC), internet bankacılığı işlem hacmi (VFTIB) ve mobil bankacılık işlem hacmi (VFTMB)'dir. Ayrıca, yapısal kırılmaları temsil etmesi için dönemsel kukla değişkenler de modele dahil edilmiştir. Zaman serisi özellikleri dikkate alınarak birim kök testleri (ADF ve PP), eşbütünleşme testi (Bounds Test) ve kısa vadeli hata düzeltme dinamikleri uygulanmıştır. Bulgular incelendiğinde, mobil müşteri sayısındaki artış, kârlılığı artırıcı yönde etkili olurken, mobil işlem hacmindeki artışın kârlılığı azalttığı görülmüştür. Model tüm tanı testlerinden (ototokorelasyon, değişen varyans, normal dağılım, Ramsey RESET ve yapısal kırılma testleri) başarıyla geçmiştir. Bulgular, dijitalleşmenin bankacılık performansına olan etkisinin doğrusal olmayan, kanal türüne ve işlem verimliliğine bağlı karmaşık yapıda olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to analyze the short- and long-term effects of digital banking activities on bank profitability in the Turkish banking sector. The study utilizes quarterly digital and financial data spanning from the first quarter of 2012 to the fourth quarter of 2024. The analyses were conducted using the autoregressive distributed lag (ARDL) model within the EViews 12 software environment. Two key financial performance indicators are employed as dependent variables: Return on assets (ROA) and return on equity (ROE). The independent variables consist of four primary digital banking indicators: the number of internet banking customers (NIBC), the number of mobile banking customers (NMBC), the transaction volume of internet banking (VFTIB), and the transaction volume of mobile banking (VFTMB). Additionally, quarterly dummy variables representing structural breaks were included in the model. Time series diagnostics were applied through unit root tests (ADF and PP), cointegration analysis (Bounds Test), and short-run error correction modeling. The results show that an increase in mobile banking customers positively influences profitability, while an increase in mobile transaction volume has a negative impact. The model passed all diagnostic tests, including checks for autocorrelation, heteroskedasticity, normality, model specification (RESET), and structural stability (CUSUM). The findings highlight that the impact of digitalization on banking performance is nonlinear and heavily dependent on the efficiency and structure of digital delivery channels.