الدلالة الاجتماعية والفقهية للفظ اليتيم في القرآن الكريم، دراسة تحليلية
Kur'an'daki yetimlerle ilgili ayetlerin ictimâî ve fıkhî delaletleri yönünden incelenmesi
  1. Tez No: 994795
  2. Yazar: AHMED ELŞEYH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUĞRUL TEZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, insan boyutunu Kuran ve tefsir perspektifleriyle kesiştiren ve İslam'ın bakıma ve adalete muhtaç bir grup (yetim) için duyduğu duyarlılığı yansıtan“ictimâî ve fıkhî Tefsirlerde Yetim”konusunu karşılaştırmalı tematik bir çalışma olarak ele almaktadır. Çalışma, Kuran'da“yetim”teriminin anlamlarını aydınlatmayı, terimin geçtiği bağlamları incelemeyi, objektif, analitik ve karşılaştırmalı bir metodolojiyle sosyal ve fıkhî boyutlarını analiz etmeyi amaçlamaktadır. Araştırma iki ana bölüme ayrılmıştır: İlk bölümde teorik çerçeve, temel tanımlar, yetim teriminin Kuran'da geçtiği yerler ve anlamları ele alınmaktadır. İkinci bölümde yetimlerle ilgili ayetlerin sosyal ve fıkhî yönleri tartışılmakta, yetimlerin temel hakları ve onlara sağlanan bakım tematik bir şekilde incelenmekte ve bu yönler fıkhî ve sosyal bakışla yapılan yorumlar ışığında analiz edilmektedir. Çalışma, yetimleri gözetmenin Kuran'ın hukûkî ve ahlakî yapısında merkezi rolü üstlenmekte olması gibi çeşitli bulgularla son bulmaktadır. Ayrıca, yetimlere karşı toplumun görevini doğru bir şekilde anlamak için fıkhî ve ictimâî yorumların birlikte ele alınmasının önemini vurgulamaktadır. Dahası, çalışma, iyilik, bakım, adalet ve merhamet kavramlarının yetimlere ilişkin Kuran'ın amaçlarını anlamak için temel anahtarlar olduğuna işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
This study is a comparative thematic study of“Orphan in social and jurisprudential commentaries”that intersects the human dimension with the Qur'anic and exegetical perspectives and reflects Islam's sensitivity to a group in need of care and justice (orphan). The study aims to elucidate the meaning of the term“orphan”in the Qur'an, examine the contexts in which the term occurs, and analyze its social and jurisprudential dimensions through an objective, analytical and comparative methodology. The research is divided into two main parts: The first part deals with the theoretical framework, basic definitions, Qur'anic occurrences and meanings of the term orphan. The second part discusses the social and jurisprudential aspects of the verses on orphans, thematically examining the basic rights of orphans and the care provided to them, and analyzing these aspects in the light of interpretations from a jurisprudential and social perspective. The study concludes with various findings, such as the centrality of orphan care in the legal and moral structure of the Qur'an. It also emphasizes the importance of combining jurisprudential and social interpretations in order to properly understand society's duty towards orphans. Moreover, the study points out that the concepts of goodness, care, justice, and mercy are fundamental keys to understanding the Qur'anic intentions regarding orphans.