Zygmunt Bauman'da ahlak anlayışı
Morality in Zygmunt Bauman
  1. Tez No: 994799
  2. Yazar: AHMET ORHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADEM SAĞIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Etik Değerler Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
Özet
Bu tez çalışması, Zygmunt Bauman'ın sosyolojik perspektifi doğrultusunda geliştirdiği ahlak anlayışını, modernite bağlamında ele almayı amaçlamaktadır. Bauman, modernliğin birey üzerinde yarattığı etik erozyona dikkat çekerek, özellikle bürokratik rasyonalite, itaat kültürü ve sistemsel sorumluluk devri gibi süreçlerin bireysel vicdanı nasıl görünmez kıldığını sorgular. Bu bağlamda, çalışmada Bauman'ın“Modernite ve Holocaust”,“Yaşam Sanatı”ve“Bireyselleşmiş Toplum”adlı temel eserleri, ahlaki sorumluluğun dönüşümü açısından sistematik biçimde analiz edilmiştir. Çalışmada nitel araştırma yöntemine başvurulmuş; kavramsal analiz ve eleştirel yorumlama teknikleriyle hem birincil hem ikincil kaynaklar ışığında çözümlemeler yapılmıştır. Bauman'ın ahlak anlayışı, özellikle Emmanuel Levinas'ın“öteki”ye karşı sorumluluk düşüncesiyle paralellikler taşıyan bir etik yaklaşım çerçevesinde değerlendirilmiştir. Ahlakın ön-toplumsal ve bireysel bir sorumluluk alanı olduğu, modern sistemlerin ise bu sorumluluğu bürokratik işleyiş ve teknik karar alma süreçleriyle bastırdığı tespit edilmiştir. Bu bağlamda çalışmanın temel amacı, günümüz toplumlarının karşı karşıya kaldığı etik sorunları, Bauman'ın perspektifinden hareketle yorumlamak ve bireyin ahlaki özne olarak yeniden konumlandırılmasının gerekliliğini vurgulamaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine Zygmunt Bauman's conception of morality within the framework of modernity. Bauman critically analyzes the erosion of ethical responsibility in modern societies, focusing on how bureaucratic rationality, obedience to authority, and systemic delegation of responsibility obscure the individual's moral agency. In this context, the study offers a systematic analysis of Bauman's major works, particularly Modernity and the Holocaust, The Art of Life, and The Individualized Society, in relation to the transformation of moral responsibility. A qualitative research method has been employed, utilizing conceptual analysis and critical interpretation of both primary and secondary sources. Bauman's moral philosophy is interpreted in light of Emmanuel Levinas's ethical thought, especially the notion of responsibility toward the“Other.”According to Bauman, morality is pre-social and rooted in the individual's direct encounter with the Other, whereas modern systems suppress this responsibility through institutional protocols and technical rationality. The primary objective of the study is to reinterpret contemporary ethical dilemmas through Bauman's sociological lens and to emphasize the necessity of reestablishing the individual as a moral agent within increasingly dehumanized modern structures.