Okul öncesi dönemdeki çocukların felsefi tutum ve davranışları ile anne babalarının çocuk yetiştirme tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
An investigation of the relationship between preschool children's philosophical attitudes and behaviors and their parents' child-rearing attitudes
- Tez No: 994801
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RABİA DİRİCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, okul öncesi dönemdeki çocukların felsefi tutum ve davranışları ile anne babalarının çocuk yetiştirme tutumları arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırma ilişkisel tarama modelinde nicel araştırma yöntemiyle yürütülmüştür. Araştırma 2025 yılının Nisan ile Ekim ayları arasında, Ankara'da MEB'e bağlı resmî bağımsız anaokulları ile ilkokul bünyesinde yer alan anasınıflarında yürütülmüştür. Kolay ulaşılabilir örnekleme yöntemiyle 60-72 ay aralığındaki 258 çocuk ile bu çocukların anne ve babalarına ulaşılmıştır. Verilerin toplanmasında“Kişisel Bilgi Formu”,“Okul Öncesi Dönemdeki Çocukların Felsefi Tutum ve Davranışlarını Belirleme Kontrol Listesi”ve“Anne Baba Çocuk Yetiştirme Tutumları Ölçeği (ABTÖ-A Formu)”kullanılmıştır. Verilerin analizinde bağımsız gruplar t-testi, tek yönlü varyans (ANOVA) ve Pearson korelasyon analizi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda çocukların felsefi tutum ve davranışlarının genel olarak yüksek düzeyde olduğu; cinsiyet, anne baba öğrenim durumu ve aile gelir düzeyine göre anlamlı farklılık gösterdiği, yaş (ay), kardeş sayısı ve doğum sırasına göre ise farklılaşmadığı görülmüştür. Anne babaların çocuk yetiştirme tutumlarının demokratik tutum alt boyutunun cinsiyet ve öğrenim düzeyine; baskıcı ve otoriter tutum alt boyutunun yaşa ve öğrenim düzeyine; aşırı hoşgörülü tutum alt boyutunun ise öğrenim düzeyine göre farklılaştığı görülmüştür. Araştırmanın temel amacı kapsamında çocukların felsefi tutum ve davranışları ile baskıcı ve otoriter tutum alt boyutu arasında negatif yönde düşük düzeyde anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main aim of this study is to examine the relationship between preschool children's philosophical attitudes and behaviors and their parents' child-rearing attitudes. The research was conducted using a quantitative research method within a correlational survey design. The study was carried out between April and October 2025 in public independent kindergartens and preschool classrooms within primary schools affiliated with the Ministry of National Education in Ankara. Using a convenience sampling method, data were collected from 258 children aged 60-72 months and their parents. The data collection instruments included the“Personal Information Form”, the“Checklist for Determining Philosophical Attitudes and Behaviors of Preschool Children”and the“Parenting Attitudes Scale (ABTÖ-A Form)”. Independent samples t-tests, one-way analysis of variance (ANOVA), and Pearson correlation analysis were employed for data analysis. The results indicated that children's philosophical attitudes and behaviors were generally at a high level and showed significant differences according to gender, parental educational level, and family income level, while no significant differences were found with respect to age (in months), number of siblings, or birth order. Regarding parental child-rearing attitudes, the democratic attitude subscale differed significantly according to gender and educational level; the authoritarian and punitive attitude subscale differed according to age and educational level; and the permissive attitude subscale differed according to educational level. In line with the main aim of the study, a low-level, negative, and statistically significant relationship was found between children's philosophical attitudes and behaviors and the authoritarian and punitive parenting attitude subscale.