Siber istihbaratın Türkiye'nin dış politikaları üzerine etkileri
The impact of cyber intelligence on Türkiye's foreign policies
- Tez No: 994805
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH CÜNEYT KÜSMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
Özet
Dijitalleşmenin hız kazandığı çağımızda, güvenlik paradigması köklü bir dönüşüm yaşamış ve siber istihbarat ulusal güvenliğin temel unsurlarından biri haline gelmiştir. Bu çalışma, siber istihbaratın kavramsal çerçevesini, tarihsel gelişimini ve kurumsal yapısını ele alarak Türkiye'nin iç ve dış politikalarına etkilerini incelemektedir. Çalışmada öncelikle istihbaratın temel tanımı, işlevleri ve türleri açıklanmış; HUMINT, SIGINT, IMINT, OSINT, C4ISR ve CYBINT gibi istihbarat kolları detaylandırılmıştır. Ardından siber güvenlik kavramı, tehdit türleri, kritik altyapıların korunması ve küresel siber güvenlik politikaları kapsamlı şekilde analiz edilmiştir. Türkiye'nin siber güvenlik stratejileri, ulusal belgeler, kurumsal yapılanmalar ve uluslararası normlarla ilişkili olarak değerlendirilmiştir. Araştırmanın bulguları, Türkiye'de siber istihbaratın giderek kurumsallaşan ve çeşitlenen bir yapıya dönüştüğünü; yalnızca güvenlik alanında değil, dış politika, ekonomi, kamu diplomasisi ve iç politikada da belirleyici bir işlev üstlendiğini ortaya koymaktadır. Bu bağlamda siber istihbarat, hem ulusal çıkarların korunmasında hem de dijital egemenliğin tesisinde kritik bir unsur olarak öne çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
In today's digital era, the concept of security has undergone a profound transformation, and cyber intelligence has emerged as a key component of national security. This study examines the conceptual framework, historical development, and institutional structure of cyber intelligence, with a particular focus on its implications for Turkey's domestic and foreign policies. The research first introduces the definition, functions, and types of intelligence, elaborating on HUMINT, SIGINT, IMINT, OSINT, C4ISR, and CYBINT as major branches of intelligence. It then analyzes the notion of cybersecurity, the variety of cyber threats, the protection of critical infrastructures, and global cybersecurity policies in detail. Turkey's strategies on cybersecurity are evaluated within the context of national policy documents, institutional frameworks, and international legal norms. The findings reveal that cyber intelligence in Turkey has evolved into an institutionalized and diversified structure. It plays a decisive role not only in the field of security but also in foreign policy, economy, public diplomacy, and domestic politics. In this regard, cyber intelligence emerges as a critical instrument in safeguarding national interests and establishing digital sovereignty.