استثمار أموال الزكاة من خلال عقد الاستصناع: دراسة فقهية تقيمية
İstisna sözleşmesi yoluyla zekat fonlarının yatırımı: Fıkhi bir değerlendirme çalışması
  1. Tez No: 994804
  2. Yazar: MOHAMED MOUSSA MOHAMED SHOUSHA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAİM KAYADİBİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
“İstisna Sözleşmesi Yoluyla Zekât Fonlarının Yatırımı: Fıkhi Bir Değerlendirme Çalışması”başlıklı bu araştırma, güncel bir konuyu ele almaktadır: zekât almaya hak kazananlar için İslam hukukunun amaçlarını yerine getirecek şekilde zekât fonlarının nasıl yatırılacağı. Bu çalışmanın önemi, zekât fonlarının yatırılması için yasal bir temel oluşturmaya çalışmasında yatmaktadır. Bu yatırımın sınırlarını ve kontrollerini, paranın korunmasını ve sadece Kutsal Kur'an'da belirtildiği şekilde hak sahiplerine ulaşmasını sağlayacak şekilde açıklığa kavuşturmaktır. Ayrıca, zekât fonlarının yatırılmasıyla uyumlu İslami finansman formüllerinden biri olarak istisna sözleşmelerinin kullanılma olasılığı konusunda pratik bir vizyon sunmaktadır. Araştırma problemi, zekât fonlarının yatırılmasına ne ölçüde ihtiyaç olduğu, istisna sözleşmelerinin zekât fonlarının yatırılması için uygunluğu ve istisna sözleşmelerinin zekât fonlarının yatırılmasına ilişkin yasal kontrollere tabi olup olmadığıdır. Çalışma ayrıca, zekât fonlarının yatırılmasının şeriata uygunluğu, istisna sözleşmeleri yoluyla zekât fonlarının yatırılması sırasında karşılaşılabilecek riskler ve zorluklar ve bunların nasıl aşılabileceği konularını da vurgulamaktadır. Tüm bu sorular konuyu daha net hale getirmiş ve araştırmacıları bu konuya ışık tutmaya sevk etmiştir. Araştırma iki temel hipoteze dayanmaktadır: Birincisi, zekât almaya hak kazananların ihtiyaçları ancak zekât fonlarının onlara yeterli ve sürekli gelir sağlayan kalkınma projelerine yatırılmasıyla tam olarak karşılanabilir. İkincisi, istisna sözleşmelerinin, zekât fonlarını İslam hukukunun kuralları ve hükümlerine uygun bir şekilde kullanma ve yatırma imkânı sunan bir İslami finansman formülü olduğu. Araştırmacı, hedeflerine ulaşmak için, hukukçuların ifadelerini ve akademisyenlerin görüşlerini izlemek için betimsel bir yaklaşım ve bu ifadeleri tartışmak ve çağdaş uygulamalar için yararlı olanları çıkarmak için analitik bir yaklaşım kullanmıştır. Çalışma, zekât fonlarının belirli düzenlemeler altında yatırılmasının caiz olduğu sonucuna varmıştır.
Özet (Çeviri)
This research, entitled“Investing Zakat Funds through Istisna Contracts: An Evaluative Jurisprudential Study,”a contemporary issue concerning how to invest zakat funds in a manner that fulfills the objectives of Islamic law for those entitled to zakat. The importance of this study lies in its attempt to establish a legal basis for the investment of zakat funds and to clarify the limits and controls of this investment in a way that preserves the money and ensures that it reaches those who are entitled to it, as specified exclusively in the Holy Qur'an. It also presents a practical vision on the possibility of using istisna contracts as one of the Islamic financing formulas that are suitable for investing zakat funds. The research problem was the extent to which there is a need to invest zakat funds, the suitability of istisna contracts for investing zakat funds, and whether istisna contracts can be subject to the legal controls for investing zakat funds. The study also highlights the issue of the Sharia compliance of investing zakat funds, the risks and challenges that may be faced when investing zakat funds through istisna contracts, and how to overcome them. All these questions made the issue clearer, prompting researchers to shed light on it. The research was based on two basic hypotheses: First, that the needs of those entitled to zakat can only be fully met by investing zakat funds in development projects that provide them with sufficient and continuous income. The second is that istisna contracts represent an Islamic financing formula capable of employing and investing zakat funds in a manner consistent with the rules and provisions of Islamic law. In order to achieve its objectives, the researcher used a descriptive approach to track the statements of jurists and the opinions of scholars, and an analytical approach to discuss these statements and extract what is useful for contemporary application. The study concluded that investing zakat funds is permissible under specific regulations, and