Örgütsel özdeşleşmenin iş tatmini üzerindeki etkisinde psikolojik güvenliğin aracılık rolü
The mediating role of psychological safety in the effect of organizational identification on job satisfaction
- Tez No: 994815
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CANAN YILDIRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, örgütsel özdeşleşmenin iş tatmini üzerindeki etkisini ve bu ilişkide psikolojik güvenliğin aracılık rolünü incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışma, Siirt ilinde maden sektöründe faaliyet yürüten bir işletmenin tüm kademelerdeki çalışanları üzerine odaklanarak, çalışanların örgütsel özdeşleşmelerinin iş tatminleri üzerindeki doğrudan etkisini ve psikolojik güvenliğin bu etkideki olası aracılık rolünü analiz etmeyi hedeflemektedir. Veriler, 384 özel sektör çalışanından yüz yüze anket yöntemiyle toplanmıştır. İlk olarak ölçeklerin geçerlilik ve güvenilirlik analizleri yapılmış, daha sonra hiyerarşik regresyon analizi ile hipotezler test edilmiştir. Bulgular, örgütsel özdeşleşmenin psikolojik güvenlik üzerinde anlamlı ve pozitif bir etkisinin olduğunu, örgütsel özdeşleşmenin iş tatmini üzerinde anlamlı ve pozitif bir etkisinin olduğunu, psikolojik güvenliğin iş tatmini üzerinde anlamlı ve pozitif bir etkisinin olduğunu ortaya koymuştur. Psikolojik güvenliğin, örgütsel özdeşleşme ile iş tatmini arasındaki ilişkide kısmi aracılık rolüne sahip olduğu tespit edilmiştir. Bu sonuçlar, ilgili değişkenler arasındaki ilişkilerin hem bireysel hem de örgütsel düzeyde anlamlı olduğu yönünde öngörüler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the effect of organizational identification on job satisfaction and the mediating role of psychological safety in this relationship. Focusing on employees at all levels of a mining company operating in Siirt province, the study aims to analyze the direct impact of employees' organizational identification on their job satisfaction and the potential mediating role of psychological safety in this effect. Data were collected from 384 private sector employees using a face-to-face survey method. First, validity and reliability analyses of the scales were conducted, and then hypotheses were tested using hierarchical regression analysis. The findings revealed that organizational identification has a significant and positive effect on psychological safety, that organizational identification has a significant and positive effect on job satisfaction, and that psychological safety has a significant and positive effect on job satisfaction. Psychological safety was found to have a partial mediating role in the relationship between organizational identification and job satisfaction. These results suggest that the relationships between the relevant variables are significant at both the individual and organizational levels.