Çalışanların örgütsel bağlılık ve iş tatminlerinin işten ayrılma niyeti üzerine etkisi: Bir sivil toplum kuruluşu örneği
The effect of employees' organizasional commitment and job satisfaction on the intent to leave job: An example of civil society organization
  1. Tez No: 681365
  2. Yazar: MAHMUT EMİN YALÇINKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ YAYLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu araştırmanın amacı, çalışanların örgütsel bağlılıkları ve iş tatminlerinin, işten ayrılma üzerindeki etkisini araştırmaktır. Örgütsel Bağlılık kavramından kısa bir şekilde bahsetmek gerekirse,“çalışanların işe yönelik tutum ve davranışları ile ilgili bir olgudur. Çalışanın işe olan sadakati, iş ile özdeşleşmesi ve işe olan uyumluluğudur”(Demirel, 2009). Yani bireylerin çalıştıkları kuruma karşı psikolojik bağlılıklarını ifade etmektedir. Bu alanda yapılan araştırmaların incelenmesi neticesinde çalışanların örgütsel bağlılık seviyesinin yüksek olması kurumdaki performansını olumlu yönde etkilediği, iş tatminini artırdığı ve işten ayrılma niyetini azalttığı görülmektedir (Erdoğdu, 2019). Ayıca çalışanın kuruma karşı olumsuz davranışlardan da kaçınmasına yol açmaktadır. Kurumun performansı, çalışanların örgütsel bağlılık seviyesi ile doğru orantılıdır. Bu çalışmada öncelikli olarak örgütsel bağlılık kavramı ele alınmış ve sonrasında iş tatmini, işten ayrılma niyeti ve sivil toplum kuruşları (STK) kavramları üzerinde durulmuştur. Araştırmanın son kısmında ise, Türkiye'nin 81 ilinde teşkilatlanması bulunan ve gençlik alanında faaliyet gösteren bir STK'da 120 profesyonel (ücretli) çalışana 53 soruluk bir anket uygulaması yapılmıştır. Ankete katılan çalışanların örgütsel bağlılık, iş tatmini ve işten ayrılma düzeylerinin ölçülmesine yönelik verilerin toplanabilmesi için“Örgütsel Bağlılık Ölçeği, İş Tatmini Ölçeği ve İşten Ayrılma Niyeti Ölçeği”kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 26 yazılımı kullanılarak analiz edilip yorumlanmıştır. Çalışmanın amacı doğrultusunda yapılan analizler sonucunda; Örgütsel bağlılık ile iş tatmini arasında pozitif ve anlamlı, işten ayrılma niyeti arasında negatif ve anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Örgütsel bağlılığın alt boyutlarının İşten ayrılma niyeti ile aralarındaki ilişki incelendiğinde; duygusal bağlılık ile aralarında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunamamış, devam bağlılığı ile olumlu ve anlamlı, normatif bağlılık ile olumsuz ve anlamlı bir ilişki bulunmuştur. İş tatmini ile işten ayrılma niyeti arasında negatif ve anlamlı bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This research aims to investigate the impact of employee organizational commitment and job satisfaction on intention to leave work. To briefly mention the concept of organizational commitment“it is a phenomenon related to the attitude and behavior of employees towards work. Employee loyalty to work, identification with work and compatibility with work”(Demirel, 2009). In other words, it expresses the psychological commitment of individuals to the institution in which they work. As a result of the study of research conducted in this area, it is seen that a high level of organizational commitment of employees positively affects the performance of the institution, increases job satisfaction, and reduces the intention to leave work. It also leads the employee to avoid negative behavior towards the institution. The performance of the organization is directly proportional to the level of organizational commitment of the employees. In this study, the concept of organizational commitment was first discussed, and then the concepts of job satisfaction, intention to leave work, and non-governmental organizations were focused on. In the last part of the study, a 53-question survey was conducted for 120 professional (paid) employees in a non-governmental organization that has organizations in 81 provinces and many districts of Turkey and operates in the field of youth.“Organizational commitment scale, job satisfaction scale and intention to leave work scale”were used to collect data to measure organizational commitment, job satisfaction, and leave the work levels of the employees participating in the survey. The data obtained were analyzed and interpreted by the SPSS 26 program. As a result of the analyzes that purpose of this study; A positive and strong relationship between organizational commitment and job satisfaction, and a negative & significant relationship between intention to quit job was found. When the relationship between the sub-dimensions of organizational commitment and the intention to leave the job is examined; There is no statistically significant relationship was observed related with affective commitment, a positive and strong relationship was found with normative commitment and a negative and significant relationship was found. A negative and meaningful relationship was observed between Job Satisfaction and intention to leave.