Meme manyetik rezonans görüntülemesi'nin mamografi ve meme ultrasonografisi ile karşılaştırmalı değerlendirmesi ve tanısal performans düzeyleri
Comparative evaluation of breast magnetic resonance imaging with mammography and breast ultrasonography, and their diagnostic performance levels
  1. Tez No: 994849
  2. Yazar: ESİN ÖLÇÜCÜOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. SEVİDE IŞIL TUNÇBİLEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyasyon Bilim ve Teknoloji Bilim Dalı
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı, meme Manyetik Rezonans Görüntüleme (MRG) incelemesinin tanısal değerini; mamografi (MG) ve ultrasonografi (US) ile karşılaştırarak ve bu bulguları yapılan biyopsi sonuçlarıyla korele ederek belirtmek ve vurgulamaktır. Gereç ve Yöntemler: Meme MRG incelemesi yapılan 320 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. MRG incelemelerinden önce hastalara MG ve US uygulanmıştır. Aralarında en fazla iki ay olacak şekilde planlanan tüm testler ve değerlendirmeler iki radyolog tarafından gerçekleştirilmiştir. Değerlendirmede BI-RADS sınıflandırması kullanılmıştır. BI-RADS 4 ve 5 olarak değerlendirilen MRG olguları için biyopsi önerilmiştir. BI-RADS 3 olarak değerlendirilen olgular için takip önerilmiş olup, bu olguların bir kısmına fizik muayene bulguları nedeniyle biyopsi uygulanmıştır. Biyopsi sonuçları MG, US ve MRG değerlendirmeleri ile karşılaştırılmıştır. Bulgular: BI-RADS 4 ve 5 grubunda yer alan (biyopsi önerilen) 63 olgumuzun 36'sına meme kanseri tanısı konmuştur (32 invaziv duktal karsinom, 2 invaziv lobüler karsinom, 1 lenfoma, 1 anjiyosarkom). BI-RADS 4 olarak değerlendirilen hasta grubunun %16'sı, BI-RADS 5 olarak değerlendirilen hasta grubunun ise %94'ü meme kanseri tanısı almıştır. Aksiller lenfadenopatisi olan bir hastada MRG incelemesi BI-RADS 1 olarak değerlendirilmiş ve MRG tanısal bulunmamıştır. Çalışmamızda yanlış pozitif olguların büyük çoğunluğunu fibrokistik olgular oluşturmuştur. Sonuç: Meme lezyonlarının değerlendirilmesinde en yüksek duyarlılık (sensitivite), özgüllük (spesifisite), pozitif prediktif değer, negatif prediktif değer ve doğruluk oranlarına MRG sahipken; MG ve MRG kombinasyonunun en iyi non-invaziv inceleme yöntemi olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of our study is to state and emphasize breast Magnetic Resonance Imaging (MRI) examination's diagnostic value by comparing it with mammography (MG), ultrasonography (US) and by coraleting these findings with the results of biopsies done. Material and Methods: 320 patients were included in the study who had breast MRI examination. MG and US were performed before MRI examinations. All tests which are in fact planned no later than two months in between and evaluation were performed by two radiologists. BI-RADS classification was used for evaluation. We recommended, Aim: The aim of our study is to state and emphasize breast Magnetic Resonance Imaging (MRI) examination's diagnostic value by comparing it with mammography (MG), ultrasonography (US) and by coraleting these findings with the results of biopsies done. Material and Methods: 320 patients were included in the study who had breast MRI examination. MG and US were performed before MRI examinations. All tests which are in fact planned no later than two months in between and evaluation were performed by two radiologists. BI-RADS classification was used for evaluation. We recommended biopsy for MRI cases evaluated as BI-RADS 4 and 5. We recommended follow-up for cases evaluated as BI-RADS 3, some of which went biopsy because of physical examination findings. We compared biopsy results with MG, US, and MRI evaluations. Results: In our 36 out of 63 cases from BI-RADS 4 and 5 group (recommended biopsy) were diagnosed as breast cancer. (32 invasive ductal carcinomas, 2 invasive lobular carcinoma, 1 lymphoma, 1 angiosarcoma) 16% of patients from BI-RADS 4 evaluation group, 94% of patients from BI-RADS 5 evaluation group were diagnosed as breast cancer. For one patient with axillary lymphadenopathy, MRI examination was evaluated as BI-RADS 1 and MRI was not diagnostic. In our study majority of false-positive cases were from fibrocystic cases. Conclusion: MRI has the highest sensitivity, specificity, positive predictive value, negative predictive value and accuracy rates in evaluation of breast lesions, while the combination of MG and MRI was found to be the best non-invasive examination method.