The impact of e-commerce on global trade patterns in European Union (EU) countries
  1. Tez No: 994852
  2. Yazar: MALİCK BITTAYE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OJONUGWA USMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Bilim Dalı
Özet
Dijital işletmelerin büyümesi küresel ekonomiyi dönüştürmüş, dijital ticaret ekonomik faaliyetlerin ve küresel ticaretin önemli bir itici gücü hâline gelmiştir. Bu nedenle bu çalışma, 2018–2022 döneminde 15 Euro Bölgesi ülkesinden oluşan bir panel veri seti kullanarak e-ticaretin Euro Bölgesi'nde küresel ticaret üzerindeki etkisini incelemektedir. Çalışmada, kısa zaman boyutuna (short-T panel) sahip paneller için uygun olan ve açıklayıcı değişkenlerin, değişkenler ile hata terimleri arasında korelasyon bulunsa dahi, kendi kendine araç değişken (self-instrumenting) olarak kullanılmasına imkân tanıyan Genişletilmiş Anderson-Hsiao (AA-H) tahmin tekniği kullanılmıştır. Ayrıca, sağlamlık kontrolleri için iki aşamalı sistem genelleştirilmiş momentler yöntemi (GMM) tahmin tekniği uygulanmıştır. Ampirik bulgular, e-ticaret cirosunun işlem maliyetlerini azaltarak ve özellikle küçük ve orta ölçekli işletmeler (KOBİ'ler) için bölgesel ticareti kolaylaştırarak küresel ticareti anlamlı biçimde etkilediğini ortaya koymaktadır. Ayrıca, enerji verimliliğine yönelik araştırma ve geliştirme (Ar-Ge) yatırımları ile gelir düzeyinin, sürdürülebilir ve yenilik odaklı ticaret performansını destekleyerek küresel ticareti artırdığı tespit edilmiştir. Buna karşılık, çevresel vergiler ve enflasyon küresel ticareti önemli ölçüde olumsuz etkilemektedir. Sağlamlık kontrolleri de, e-ticaret cirosu, enerji verimliliğine yönelik Ar-Ge yatırımları ve gelir düzeyinin küresel ticareti artırdığını; çevresel vergiler ve enflasyonun ise küresel ticaret üzerinde olumsuz etkilere sahip olduğunu göstermektedir. Bu bulgulara dayanarak çalışma, ticaret açıklığının önemli belirleyicileri olarak e-ticaretin dijital dönüşüm ve yeşil yenilikler yoluyla teşvik edilmesini önermektedir. Ayrıca, ekonomik dalgalanmalar ve parçalı çevresel hedefler ticareti sekteye uğratabilse de, çevresel sürdürülebilirliği ve dengeli dijital ekonomik büyümeyi desteklemek amacıyla optimal bir çevresel vergi sistemi ile istikrarlı bir makroekonomik ortamın Euro Bölgesi'nde oluşturulması gerektiği sonucuna varılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The growth of digital businesses has transformed the global economy, with digital trade serving as a significant driver of economic activity and global trade. This study examines the effect of e-commerce on global trade in the EU using a panel dataset from 15 countries from 2018 to 2022. The study uses the Augmented Anderson-Hsiao (AA-H) estimation technique, which is appropriate for short-T panel and allows regressors to be self-instrumenting, even when the regressors and errors are correlated. Additionally, a two-step system generalised method of moments (GMM) estimation technique is employed for robustness checks. The empirical results reveal that e-commerce turnover significantly impacts global trade by reducing transaction costs and facilitating regional trade, particularly for small and medium-sized enterprises (SMEs). Also, research and development (R&D) investment in energy efficiency and income level improves global trade by supporting sustainable, innovation-driven trade performance. However, environmental taxes and the consumer price index significantly impede global trade. Robustness checks also demonstrate that e-commerce turnover, R&D investment in energy efficiency, and income level enhance global trade, whereas environmental taxes and the consumer price index negatively affect it. Based on these findings, the study recommends promoting e-commerce through digital transformation and green innovations as important drivers of trade openness. Moreover, while economic volatility and fragmented environmental objectives may hinder trade, an optimal environmental tax system and a stable macroeconomic environment should be put in place to promote environmental sustainability and balanced digital economic growth in the EU.